Slide 1

Slide 1 text

Konec “SEO textů” Helpful content & Information Gain

Slide 2

Slide 2 text

Long-story short Weby jsem začal psát, když mi bylo 15 let. Ve 21 letech jsem začal pracovat pro pojišťovnu. Pojistky mě moc nezajímaly, obchodní dovednosti ano. Ve 25 letech jsem se vrátil k webu a začal psát texty. Ve 27 letech jsem začal řešit SEO. Je mi 34, takže 7 let “stagnuji”. Tak jsem začal leštit auta pro radost. :-)

Slide 3

Slide 3 text

Co si odnesete Know-how pro zlepšení rankingu na základě kvalitního obsahu. Zlepšení komunikace s copywritery i klienty, nebo alespoň důvod k tomu. Vysvětlení principů, které by obsah měl mít. Ukázku postupů, které fungují mně. Helpful content, který má information gain. :-)

Slide 4

Slide 4 text

Za vším hledejte AI Díky LLM vzniká mnoho obsahu, který však vzniká pouze jako kompilace dostupných informací. Před LLM se dal napsat unikátní obsah, nicméně odlišit se bylo už i tak složité. AI generated text neobsahuje nic nového, ale zároveň neumí přidat nic nerelevantního. Sběrem dat ze zdrojů vznikne unikátně poskládaný text, který však nic nového nepřináší.

Slide 5

Slide 5 text

Jak AI generuje obsah Sbírá data - hodně záleží, kde se trénuje. Data vyhodnotí a seřadí, třídí. Vytvoří text na základě promptu/dotazu. Upraví text gramaticky, stylisticky. Tohle jsme dříve dělali manuálně a říkali tomu copywriting. :-)

Slide 6

Slide 6 text

Information Gain Jedná se o patent Google, který porovnává obsah. Jednoduše nahradí starý obsah novým v SERP. Nejlepší obsah je takový, který vyřeší nějaký problém. Na základě informačního přínosu získáme Information Gain Score. Cílem je zlepšit i hlasové asistenty. Co jsem pochopil, tak se to učí z každého dotazu, aby byly výsledky příště lepší. https://patents.google.com/patent/US20200349181A1/en

Slide 7

Slide 7 text

Jak to funguje

Slide 8

Slide 8 text

Jak to funguje

Slide 9

Slide 9 text

Informační entropie Zakládá na teorii, kdy více proměnných způsobí, že máte více možností výsledku. Hod mincí má 2 možnosti výsledku. Hod kostkou má 6 možností výsledku. Je to popsané i na CZ Wikipedii - mrkněte. Lze ji matematicky vyjádřit.

Slide 10

Slide 10 text

Co nám entropie říká x y 0 1 2 3 1 2 3 x y 0 1 2 3 1 2 3

Slide 11

Slide 11 text

x y 0 1 2 3 1 2 3 Co nám entropie říká Vlevo máme 4 modré tečky. Vpravo máme 5 zelených a 1 modrou. Před rozdělením jsme měli 5 a 5 teček, což v praxi znamená E = 1, kompletní dataset. Vlevo máme entropii 0, protože tam jsou jen modré tečky, je to dataset jedné barvy z množiny teček. Vpravo máme 1 modrou a 5 zelených, což nám dává Entropii 0,65. Nyní budeme řešit kvalitu dělení

Slide 12

Slide 12 text

x y 0 1 2 3 1 2 3 Co nám říká kvalita dělení (split) Vlevo jsou 4 prvky, vpravo 6 (poměr 4:6). Pozor, split nebyl 50 : 50 v počtu prvků! Entropie splitu = 0,4 x 0 + 0,6 x 0,65 = 0,39 Information gain = 1 - 0,39 = 0,61 Čím více entropie odstraníme, tím větší information gain získáváme.

Slide 13

Slide 13 text

A když máme 2 miliony obsahů? Pomocí Entropie se určí místo, kde je split ideální, aby se zjistilo, kde je nulová informační hodnota (nulový přínos). Každá další odchylka od masově užívaného obsahu má vlastní information gain. V praxi můžeme mít klidně 2 miliony IG stránek. Pak rozhoduje scénář, ve kterém je uživatel.

Slide 14

Slide 14 text

Teorie v praxi Split nám určí, co mají všichni. Entropie matematicky vyjádří, co má kdo navíc, určí information gain. Uživatel dostane odpověď, která nejlépe odpoví jeho dotazu. Stránky 3 a 4 jasně vedou. Odlišují je scénáře a persony.

Slide 15

Slide 15 text

Testy v laboratorních podmínkách

Slide 16

Slide 16 text

Tohle já psát nebudu

Slide 17

Slide 17 text

Nebo raději ano?

Slide 18

Slide 18 text

No content

Slide 19

Slide 19 text

Používejte AI obráceně

Slide 20

Slide 20 text

Jak informace získat I. “Paní asistentka to napíše” = FAIL “Najmeme nějakého copywritera” = FAIL “Napíše to AI” = RYCHLEJŠÍ FAIL Váš klient je často odborník v oboru. Musíte získávat informace od odborníků.

Slide 21

Slide 21 text

Jak informace získat II. Pokud přesvědčíte technologa, výrobního ředitele či lidi z výroby = WIN Budete trávit hodiny různými rozhovory. Na rozhovory musíte přijít připraveni = rešerše předem. Když si budete dělat i fotky = WIN Ptejte se i na konkrétní případy, složité i jednoduché, časté i vzácné. Ptejte se na technické náležitosti, případy z praxe.

Slide 22

Slide 22 text

Jak informace získat III. Zkuste KW “mlatové cesty” nebo “mlatové povrchy”. Google Update nám neublížil, někdo napsal na “cesty” lepší obsah. Zkuste KW “šnekové segmenty”. Zde má lepší obsah konkurence. A je to vidět na první pohled.

Slide 23

Slide 23 text

Co dělat na e-shopech Musíme prodávat na první dobrou, pokud zákazník zboží rozumí. Musíme zákazníkovi vysvětlit, jak se zboží liší, podle čeho se dá vybírat a proč by to měl řešit - to je asi nejdelší část toho obsahu (když nepočítáme samotné zboží). Musíme zákazníkovi ukázat, zda má naše zboží nějakou konkurenční výhodu. Musíme zákazníkovi ukázat, že nás zajímá a že mu s tím pomůžeme. Pořád platí, že by klient měl být expert v daném oboru, i když zboží pouze přeprodává, kopírovat popisky dodavatelů nám nic nepřinese.

Slide 24

Slide 24 text

Jak jsem kupoval sedací pytel Měl jsem požadavky na barvu, omyvatelnost, tvrdost materiálu, výplň a možnost složení jako křeslo nebo jako skákací matrace pro děti. Prošel jsem za 2,5 hodiny 30 e-shopů a klikal jsem i na reklamy. Vybral jsem si model na základě toho, kde byly informace pohromadě. Nešlo tam platit kartou, tak jsem šel jinam.

Slide 25

Slide 25 text

E-shopy bez odkazů

Slide 26

Slide 26 text

Cílem by nemělo být tvořit lepší obsah, ale jiný obsah. Místo kompilací obsahu se vydejte po scénářích lidí a pomozte jim řešit různé situace, protože

Slide 27

Slide 27 text

Helpful content Jedná se o obsah, který je zacílený na konkrétní scénáře a poskytuje fundovanou odpověď. Pokud jste řešili Featured Snippety, snažili jste se také o Helpful Content. Typicky řeší problémy, dotazy, de fi nice. Update vznikl proti “SEO textům”. Helpful content však může sdílet i zkušenost.

Slide 28

Slide 28 text

Autobaterie V létě nastartuje skoro každý. Přijde zima a jsou žně pro prodejce. Motorkáři nenastartují na jaře = další žně. Nikdo neví, jestli je to vybitím, kapacitou baterie, elektrolyt je KO, problém na kabeláži (koroze, závada). Lidi jsou ve stressu, spěchají, katastrofa. Jdou na Google, ale nakonec volají kamarádovi pro jistotu = jestli startér cvaká a neotočí motor, tak je to baterka.

Slide 29

Slide 29 text

Asi to bude skvělý business

Slide 30

Slide 30 text

Asi bude co psát

Slide 31

Slide 31 text

Tak vyděláme peníze Uživatel přišel na web, teď máme šanci ho informovat a rovnou mu něco prodat. Prodáme nabíječku. Prodáme měřič na baterie. Prodáme novou autobaterii. Prodáme mu službu nabití baterie. Prodáme mu službu náhradního vozidla. Prodáme mu kabely. Prodáme mu servisní prohlídku.

Slide 32

Slide 32 text

Jak postupovat při tvorbě obsahu Než se pustíte do dat, vyslechněte experta. Analýza klíčových slov. Získejte dotazy MM, Ahrefs, GSC. Diskutujte s klientem. Napište draft textu. Doplňte odpovědi na otázky. Požádejte AI o názor. Upravte či doplňte obsah.

Slide 33

Slide 33 text

Staré zdroje, dobré zdroje • https://static.googleusercontent.com/media/guidelines.raterhub.com/en// searchqualityevaluatorguidelines.pdf • Nebo tedy: https://shorturl.at/wFGM4

Slide 34

Slide 34 text

A co nedělat?

Slide 35

Slide 35 text

Cílem je naplnit účel stránky Na zpravodajské stránky nepatří moc de fi nic, není-li to třeba. Prodejní stránky by neměly obsahovat třeba výrobní postup usně pro kožené boty. Multimediální stránka by měla obsahovat média. Kalkulačky by neměly nutit uživatele, aby si výsledek spočítal sám. Informativní stránka by neměla obsahovat “balast”. To ovlivňuje kvalitu stránky, proto můžeme s košatým obsahem pohořet.

Slide 36

Slide 36 text

Search Generative Experience

Slide 37

Slide 37 text

SGE - jak funguje Jedná se o nový snippet. Bere obsah z top výsledků + přidá informace z dalších stránek. Má funkci chatu. I beta upřednostňuje reklamy před SGE. :-) SGE bere data i zGoogle Merchant Center.

Slide 38

Slide 38 text

SGE - aktuálně beta

Slide 39

Slide 39 text

SGE - aktuálně beta

Slide 40

Slide 40 text

SGE - aktuálně beta

Slide 41

Slide 41 text

Jak se dostat do SGE Tvořte kvalitní obsah, s velkým IG. Používejte strukturovaná data. Snažte se v obsahu tvořit potenciální featured snippety. Prý může pomoct MyBusiness a reviews. Produkty dejte do Google Merchant Center. Doufejte, že hlavní snippet bude ten váš.

Slide 42

Slide 42 text

Co si myslím o SGE? Nic převratného se konat nebude, upřednostní se zisk před službou. Snippet bude postupem času menší, možná volitelný. Nahradí klasický featured snippet, možná dostane prostor místo Knowledge- graph až nebude Beta. Je to hezké, asi jako všechny LLM. Lidé by pod tlakem mohli tvořit lepší obsah. Dovedu si představit, že z něj bude skvělý nákupní rádce.

Slide 43

Slide 43 text

Co si myslíte vy?

Slide 44

Slide 44 text

Díky, že jste tady! Vojtěch Horák +420 737 817 413 [email protected]