Upgrade to Pro — share decks privately, control downloads, hide ads and more …

Poradnik Ruby On Rails

Maveral
February 24, 2013
48

Poradnik Ruby On Rails

Maveral

February 24, 2013
Tweet

Transcript

  1. Spis treści 1. Słowo wstępne. ................................................................................................................... 2 2. Czego potrzebujemy?

    .......................................................................................................... 3 1. System oraz środowisko. ................................................................................................. 3 2. Instalacja Ruby i RubyGems. .......................................................................................... 4
  2. 1. Słowo wstępne. Zasadniczym pytaniem, na które musiałem sobie odpowiedzieć

    planując ten poradnik było: "dla kogo?". Nie, nie dla wszystkich ;) Jak sama nazwa wskazuje jest to tylko poradnik, więc jeśli jesteś doświadczonym developerem RoR, to w tym miejscu możesz już sobie odpuścić, gdyż nie dowiesz się tutaj niczego nowego... chyba :D Poradnik ten kierowany jest głównie do osób, które nigdy nie miały styczności z Ruby on Rails oraz do osób, które dopiero zaczęły swoją przygodę z tym frameworkiem. Jednak, żeby nie było tak różowo, zakładam, że znasz w stopniu dobrym HTML4 i CSS3, oraz liznąłeś chociaż trochę JavaScript. Jeśli nie znasz tych technologii, to zachęcam do nauki i na początek odsyłam do tej strony. Oczywiście postaram się, aby moje tłumaczenia były jak najbardziej klarowne, tak aby wszystko zrozumiał nawet drwal (nie obrażając drwali ;)), ale jako że zamierzam od budować aplikację według standardów HTML5 oraz CSS3, to podstawy będziesz musiał znać. Jest to w końcu poradnik Ruby on Rails i nie będę się zbytnio zapuszczał w inne rejony (ahhh to lenistwo :D). Nie znaczy to, że w te rejony w ogóle nie zajrzymy, gdyż RoR jest przecież nierozerwalnie związany z całą gamą technologii webowych :) Ponadto zakładam też, że znasz podstawy chociażby jednego języka programowania i wiesz co to są instrukcje warunkowe, pętle czy zmienne. Poza znajomością wymienionych podstaw wystarczy trochę chęci i zacięcia, gdyż jak każdy szanujący się programista wie, nie wszystko zawsze idzie gładko :) Skoro już wspomniałem wcześniej o technologiach, to w trakcie tego poradnika zaznajomisz się z takimi bajerami jak:  Ruby on Rails v.3.2  HTML5 (być może HAML)  SCSS, SASS, CSS3  JavaScript, jQuery, CoffeeScript Przyjrzymy się także środowisku programistycznemu Aptana, składni świetnego języka Ruby, powiemy co nieco o GIT'cie oraz o powiązanym z nim serwisie github.com. Liźniemy także SQL’a. Być może po drodze powiemy jeszcze o czymś, ale to wyjdzie w praniu ;P Na koniec tego nudnego wstępu chciałbym zaznaczyć, że jestem tylko człowiekiem i jako taki mam prawo do pomyłki. Dlatego też wszelkie merytoryczne uwagi i wytykanie błędów są mile widziane :)
  3. 2. Czego potrzebujemy? 1. System oraz środowisko. Po pierwsze, musisz

    zastanowić się na jakim systemie operacyjnym zamierzasz pracować. Niestety, jeśli jesteś pro-windowsowy, to nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości. Co prawda można programować w Railsach na Windowsie, ale z mojego doświadczenia wynika, że jest to zbyt karkołomne i bolesne doświadczenie. Nie będę rozwodził się tutaj dlaczego, gdyż wszystkie za i przeciw (a raczej przeciw ;)) można wyczytać na Internecie. Najważniejszym jednak argumentem jest dla mnie fakt, że zdecydowana większość programistów RoR po prostu pracuje na MacOS lub Linuksach, a to oznacza, że w przypadku jakiegokolwiek problemu mamy wsparcie olbrzymiej rzeszy ludzi. Niektóre dystrybucje Linuksów są bardzo przystępnym środowiskiem nawet dla nowicjuszy, więc jeśli nie jesteś fanem Linuksów, nie widziałeś tych systemów na oczy, to polecam dystrybucje oparte na Debianie – Ubuntu lub Lubuntu. Średnio rozgarnięta małpa bez większych problemów poradzi sobie z nimi… a jesteś przecież czymś więcej niż średnio rozgarniętą małpą, prawda? ;) Osobiście „railsuję” na Lubuntu i ten system mogę Ci z czystym sumieniem polecić. Nie miałem okazji obcować z systemem MacOS, ale muszę zaznaczyć, że bardzo wielu ludzi związanych z RoR go sobie chwali. Ok. Skoro już wiemy na czym stoimy, to czas wybrać sobie środowisko programistyczne. Jest ich kilka, a jedne z najpopularniejszych to: TextMate (MacOS), Aptana, RubyMine czy NetBeans. Z tego co się orientuję, to TextMate jest „the best” na systemach MacOS. Jest też niestety płatny, więc powinieneś się na niego skusić, tylko jeśli masz trochę kasy. To samo tyczy się RubyMine. Jest to świetne, lekkie środowisko do Railsów, ale niestety musimy za nie zapłacić. My jednak nie chcemy płacić, skoro mamy równie dobre, darmowe alternatywy! Co oferuje zatem NetBeans? Niestety nie wspiera programistów RoR już od jakiegoś czasu, choć można pracować na starszych wersjach. Nie jest to jednak rozwiązanie zadowalające, gdyż zarówno Ruby, jak i RoR stale idą do przodu i za kilka miesięcy może okazać się, że na NetBeans już w ogóle nie da się tworzyć w railsowych aplikacji. Z wymienionych środowisk pozostaje więc Aptana. Jeśli nie masz komputera z epoki kamienia łupanego, to jest właśnie to czego szukasz. Jest to modyfikacja napisanego w Javie, znanego środowiska Eclipse i dlatego Aptana może być doinstalowana do niego jako dodatek lub też może zostać zainstalowana jako samodzielne środowisko programistyczne. Program ten posiada bardzo wiele funkcji – istny kombajn. Niemniej działa przy tym odpowiednio szybko i osobiście bardzo przyjemnie pisze mi się w tym środowisku. Jako, że jest to aplikacja napisana w Javie, działa zarówno na Windowsach, jak i na Linuksach (oraz na wszystkim co wspiera Jave). I przede wszystkim - Aptanę polecam dlatego, że jest zupełnie darmowa i stale rozwijana!
  4. 2. Instalacja Ruby i RubyGems. Domyślnie w Lubuntu Ruby jest

    już zainstalowany, lecz w momencie kiedy piszę te słowa, domyślnie instalowana jest wersja 1.8.7. Jeśli nic Ci te cyferki nie mówią, to podpowiadam, że jest to wersja starsza, a my chcemy przecież pracować na wersji w miarę aktualnej. Wersji Ruby’ego jest dużo (KLIK) i prawdę mówiąc ktoś nowy miałby niezły ból głowy dochodząc do tego, którą ma wybrać (jak pewnie wszyscy wiemy „najnowsza” nie równa się „najlepsza”). Tak się składa, że aktualnie najnowszą, stabilną wersją jest 2.0.0-p0. My będziemy jednak pracować na 1.9.3, a na pytanie „dlaczego?” odpowiem nieco później. Jak zainstalować? Można się bawić w instalowanie każdej wersji Ruby’ego na własną rękę więc, aby zainstalować Ruby 1.9.3 wystarczy wklepać w terminalu: Jednak po co się trudzić, skoro istnieje wyśmienite, lepsze rozwiązanie?! Owo rozwiązanie nazywa się Ruby Version Manager (RVM) i szybko przekonasz się jak ułatwia on pracę z Ruby. Jeśli już zapaliłeś się do instalowania RVM, to wstrzymaj się jeszcze chwilę. Pracując na Ubuntu/Lubuntu, możesz, a nawet powinieneś, skorzystać z rozwiązania jeszcze bardziej wyśmienitego - Rails Ready! Jest to po prostu skrypt automatyzujący instalację RVM, Ruby, Ruby on Rails, Ruby Gems oraz innych przydatnych rzeczy. Jeśli chcesz poczytać o tym rozwiązaniu to odsyłam Cię tutaj, a jeśli już nie możesz doczekać się instalacji, to w terminalu wpisz po prostu: Przy wyborze instalacji Ruby’ego zalecam skorzystanie z opcji „Install RVM”. $ sudo apt-get install ruby1.9.3 $ wget --no-check-certificate https://raw.github.com/joshfng/railsready/master/railsread y.sh && bash railsready.sh