Upgrade to Pro — share decks privately, control downloads, hide ads and more …

Spagüüriline meditsiin ja ravitoimelised taimedestillaadid

zenpaus
June 22, 2018
220

Spagüüriline meditsiin ja ravitoimelised taimedestillaadid

ALKEEMIALABOR @ Bling

zenpaus

June 22, 2018
Tweet

Transcript

  1. Vanimad siiani teadaolevad destillatsiooniseadmed pärinevad ligi 4000 aasta vanusest parfüümilaborist,

    mis avastati 2000 a. alanud arheoloogilistel väljakaevamistel Küprosel. https://www.pyrgos-mavroraki.eu/
  2. Meie esivanemad pidasid destillaatvett taimede tõelise essentsi edasikandjaks ning hindasid

    seda eeterlikest õlidest palju kõrgemalt. Eeterlikud õlid kogusid populaarsust alles 18 saj. lõpupoole. Kuni selle ajani ehk mitmeid tuhandeid aastaid oli põhiproduktiks hüdrosool. Michel Vanhove 1999 Jeanne Rose 2000
  3. Destillatsiooni olulised aspektid: •Sanitaartingimused peavad olema kõrged! (Puhtad tööpinnad- ja

    töövõtted, steriilne taara) •Energikogumi puhta ja terviklikuna säilitamiseks tuleks taimi võimalikult vähe mehaaniliselt töödelda, parima energeetilise väljaga hüdrosool valmib käsitsi korjatud taimedest. Taimed olgu värsked ning keemiliselt reostamata.
  4. •Samuti on olulised destillatsiooniks kasutatava vee päritolu ning koostis. Pestitsiididega

    "rikastatud" veest kanduvad kemikaalid auruga edasi destillaati ning on registreeritavad nii eeterlikes õlides kui ka hüdrosoolis. •Destillatsiooni kestvus määrab hüdrosooli noodi aroomibuketis (pea; keha; saba). •Kasutada kvaliteetset destillatsiooniseadet (soovitavalt vask- või klaasosadest koosnevat).
  5. Destillaatori valimine: Suurusest sõltub lõpp-produkti kogus. Suurem mahutab rohkem vett

    ja taimset materjali, teisalt kulutab enam energiat. Eelistada tasuks vask- või klaasdetailidest koosnevaid seadmeid. Vase puhul tuuakse esile hüdrosoolide paremat säilivust, samas kui klaasi saab eelnevate destillatsioonide jääkidest paremini puhastada.
  6. Vesi •Destillatsiooniks on parim kasutada puhast allika- või kaevuvett, kuna

    kraanivesi võib sisaldada kahjulikke lisandeid - fluoriidi ja kloori. •Kraanivett võib kasutada kondensaatori ringlusveena. •Destillatsiooni käigus tuleb jälgida jahutusvee temperatuuri. Destillaatori kuumenedes jahutusvesi soojeneb kiiresti.
  7. Puhastamine Destillaatorit on vaja puhastada destillatsioonihooaja lõpus ning ka erinevate

    taimeliikide destillatsioonide vahel, kuna osades taimedes sisalduvad volatiilsed komponendid kinnituvad destillaatori ja kondensatsioonitoru sisepinnale ning võivad mõjutada järgnevate destillatsioonide tulemit. Kindlasti tuleb destillaatorit puhastada peale sinist essentsõli sisaldavate taimede (nt. Raudrohi – Achillea millefolium, Artemisia spp.) destillatsiooni.
  8. Puhastamine Vase pinnalt (nii sise-, kui välis-) paatina eemaldamiseks võib

    kasutada sidrunhapet. Destillaatori sisepinna töötlemisele järgnevalt oleks soovitav teha vahepealne destillatsioon puhta veega.
  9. Destillatsioonimeetodid Hüdrodestillatsioon: taimemass on veega vahetus kontaktis. Taimemassi-vee suhe: 1:3

    Kolm kaaluosa vett – ühe kaaluosa värske taimemassi kohta. Liiga palju vett lisades saame tulemuseks lahja hüdrosooli, liiga vähene vee kogus võib lõppeda destillaatori kuivaks kuumutamisega, mida tuleb igal juhul vältida.
  10. Aurdestillatsioon: taimemass puutub kokku ainult tõusva veeauruga. Taimemassi-vee suhe: vähemalt

    1:2 Märg aurdestillatsioon: Taimemass on asetatud aurutusalusele, enamus taimemassist on veest kõrgemal, kuid osa puutub veega kokku. Taimemassi-vee suhe: vähemalt 1:2
  11. Kombineeritud destillatsioon: aur- pluss hüdrodestillatsioon. Osa taimemassist on vees, osa

    puutub kokku vaid veeauruga. Taimemassi-vee suhe: vähemalt 1:3,5
  12. Lähtematerjal Destillatsiooniks tuleks eelistada värsket taimematerjali. Mida värskem, seda parem.

    Taimed tuleks peale korjamist purustada ja destilleerida nii kiirelt, kui võimalik. Värskelt korjatud taimed on vibrantsed ja täis elujõudu. Kuna hüdrosoolis sisalduv vesi pärineb nii taime rakuveest, kui aurustunud kuumutusveest, peab taim olema värske selleks, et kasuliku rakuvee osakaal oleks võimalikult kõrge. Närbunud taimede veesisaldus on märgatavalt alanenud.
  13. Lähtematerjal 2004. aastal läbi viidud uuringus Water balance in hydrosol

    production via steam distillation: Case study using Lavandin (Lavandula x intermedica) (Tannous 2004) leiti, et hüdrosoolis sisalduv vesi pärineb nii kuumutusveest, kui taimede rakkudest. Taimse päritoluga vee kogust hinnati antud uutingus kohaselt 29%. Antud uuringus puudub märge selle kohta, kui kaua ning millistes tingimustes taimi peale korjamist ja enne destillatsiooniprotsessi transporditi ning milline ajavahe oli korje ning destillatsiooni vahel. Küll aga on teada, et taimed transporditi USA läänerannikult Washingtoni osariigist idarannikule destillatsiooniks. Lisaks on teada, et uuringus kasutatud taimed korjati septembrikuu lõpul, kui peamine korjeperiood on tegelikult möödas ning taimede veesisaldus on mõne võrra langenud. Kui isegi sellistel eeltingimustel valminud hüdrosool sisaldas 29% taimede rakuvett, siis võib oletada, kui suur on rakuvee kontsentratsioon destilleerides värskeid taimi vahetult peale korjamist. Juba mõne tunnisel seismisel taimed närbuvad ning osad taimed võivad kiiresti kaotada kuni 75% oma veemassist.
  14. Destillaatori täitmine Hüdrodestillatsioon - destillaatorit ei tohiks täita rohkem, kui

    2/3 keeduanumast, sest kuumutamisel võib taimemass paisuda ning ummistada destillaatori "luigekaela" (swan neck).
  15. Destillaatori täitmine Aurdestillatsioon – taimemassi pakkimisel jälgi, et aurul jääks

    võimalus läbi taimepuru tungida. Liiga tihkelt pakitud destillaatoris tekib keeduanumasse rõhk ning aur otsib väljapääsu läbi tihendi. Liiga hõredalt pakitud destillaatoris pääseb aur takistamatult läbi taimede ning ekstraheerib taimedest vähem toimeaineid.
  16. Destillaatori täitmine Aurdestillatsiooni meetodit kasutades on võimalik täita taimemassiga ka

    destillaatori "mütsiks" nimetatud ülemine osa, et hüdrosooli kogust destillatsiooni kohta suurendada. Seejuures tuleb aga jälgida, et taimed ei ummistaks luigekaela. Selleks võib kasutada toru suudmes metallvõrku.
  17. Destillaatori täitmine Destillaatori pakkimisel tuleb jälgida, et taimemass jaotuks ühtlaselt,

    ilma hõredate või liiga tihkete tompudeta. ! Inspekteeri läbi kuumutatud taimemassi peale destillatsiooni. Jälgi, et materjal oleks ühtlaselt läbi kuumutataud. Kui taimed ei ole ühtlaselt "küpsenud", tee kindlaks põhjus ning paranda järgmise destillatsiooni käigus töömetoodikat.
  18. Liideste tihendamine Vaskliidesed tuleb tihendada, vältimaks auru ning sellega koos

    ka hinnaliste taimeõlide kadu. Selleks võib kasutada traditsioonilist meetodit, segades rukkijahu veega, kuni tekib ühtlane voolitav mass, millega kaetakse vaskdetailide ühenduskohad. Teine võimalus on kasutada laia teflonlinti, mille eemaldamine on oluliselt lihtsam ning mis ei jäta eemaldamisel destillaatori pinnale taignajääke.
  19. Destillaadi kogumiseks kasutatavad nõud peavad olema puhtad, parim oleks neid

    enne täitmist korralikult pesta ning seejärel steriliseerida, kuna hüdrosoolid riknevad kergelt. Kontaminatsiooniallikaks võib olla kehvalt puhastatud taara, destillaadi kogumisel õhu kaudu hüdrosooli sattunud hallitusseene eosed või destillaadiga kogemata kokku puutunud sõrmed. Seepärast on hüdrosooli käitlemisel piisava puhtuse tagamine oluline juba vedeliku destillaatorist väljumisest saadik. Kondensatsioonitoru ots ja vajadusel ka essentseri avad on võimalik katta langeva tolmu eest.
  20. Hüdrosooli säilitamiseks sobivad anumad on läbipaistvast klaasist. Kuigi hüdrosoole tuleks

    säilitada pimedas ning tumedas klaasist säilitustaara tundub esialgu mõistlikum valik, on läbipaistvat klaasi kasutades võimalik tuvastada hüdrosooli kontaminatsiooni, kui see peaks esinema. Hüdrosooli happelises keskkonnas arenevaid mütseelitombukesi on läbipaistvas pudelis lihtne avastada.
  21. Bakteritele ja seeneeostele soodsaks arengupinnaks muudab hüdrosooli eelkõige tema happeline

    koostis. Hüdrosooli pH jääb skaala happelisel poolel 3 ja 6,5 vahele. Destillatsiooni ajal aeg- ajalt hüdrosooli pH´d mõõtes on näha, et kuigi kohati hüppeline, hakkab destillatsiooni alguses destillaadi pH-näit langema, tehes seda kuni destillatsiooni lõpuni, kui arvestada 1:1 valemit saadava destillaadi koguse arvutamiseks.
  22. Kui destilleerimist peale hüdrosooli arvutatud koguse valmimist jätkata, hakkab destillaadi

    pH ühel hetkel järult tõusma. See signaliseerib, et taimemassist on enamus soovitud komponentidest destillatsiooni käigus hüdrosooli eraldunud ja destillatsioon on kestnud üle optimaalse aja ning kondensaat sisaldab jälle üha suuremas osas vett, sest puhta destilleeritud vee pH on 7 ehk neutraalne. Seega on oluline destillaadi kogumine õigel ajal lõpetada.
  23. Kui järgida 1:1 valemit ja eraldades kilogrammist värskest taimemassist liitri

    jagu hüdroosooli, lõpetame rohttaimi destilleerides protsessi õigeaegselt. Mõnest teisest materjalist, näiteks juurtest, puukoorest või seemnetest destillaati valmistades võib algmaterjali- saaduse suhe varieeruda.
  24. Hüdrosooli valmistamiseks kõlbavad kõik taimeosad juurtest õisikuten. Sama taime erinevatest

    osadest valmistatud destillaadi toime võib samuti erineda. Näiteks takja (arctium lappa) puhul on juurtest valminud destillaat kestvama raviefektiga, võrreldes õitest valmistatud hüdrosooliga.
  25. See tuleneb mitmetest toimeainetest, mille kontsentratsioon taime eri osades varieerub.

    Täieliku pildi hüdrosoolis sisalduvatest elementidest saame gaas-kromatograaf - mass-spektromeetrilise (GC-MS) analüüsi abil. Üht liiki taimest destilleeritud hüdrosoolis võib leiduda üle saja erineva komponendi, seega on vajalik ka testimist teostava labori vastav kvalifikatsioon. Hüdrosoole saab testida laborites, mis tegelevad eeterlike õlide komponentide määratlemisega ning omavad selleks vastavaid referentse.
  26. Kvaliteet Destillatsiooni käigus satuvad hüdrosooli sekka ka taime kudedesse ladestunud

    pestitsiidid, herbitsiidid ja fungitsiidid. Hüdrosooliks destilleeritavaid taimi tuleks kindlasti kasvatada ainult looduslike vahenditega, välistades taime kokkupuute anorgaaniliste toksiinidega.
  27. Kvaliteet Kõrgeima energeetilise resonantsiga hüdrosool valmib puhtast looduslikust kasvupaigast käsitsi

    korjatud taimedest, mida töödeldakse vahetult peale kogumist. Nii säilib destillaadis ka suur osa kõige volatiilsemaid komponente, mis lendudes kannavad edasi taime aroomi.
  28. Hüdrosoolide kvaliteedi tagamiseks tuleb hüdrosoole destilleerida eraldi, mitte osana eeterliku

    õli valmistamiseks mõeldud destillatsioonist, mille tulemusel valmib madalakvaliteediline kõrvalprodukt, mitte kõrge energeetilise resonantsiga tugevalt ravitoimeline destillaat. Eeterlike õlide destillatsiooniprotsess keskendub volatiilsete komponentide eraldamisele destilaadist, hüdrosooli destillatsiooni eesmärgiks on võimalikult paljude eeterlike komponentide säilimine hüdrosoolis. Seetõttu on tema ravitoime tunduvalt mõjuvam, kui kõrvalproduktina valminud vedelikul, millest enamus toimeainetest on eemaldatud.