درختان سالم معمولاً به کود لازم ندارند. با این حال ، استفاده از آن می تواند ظاهر ، رشد و قدرت را بهبود بخشد. کود برای کمک به مقاومت در برابر درختان یا بهبودی از درختان استفاده می شود:
استرس ناشی از هوای نامطلوب
آسیب شیمیایی
آسیب جسمی به ریشه ، ساقه یا شاخه ها
حملات موجودات آفت
در برخی موارد ، کود برای اصلاح عدم تعادل یا نقص مواد مغذی ضروری است.
کودهای آلی و مالچ ها هم از نظر فیزیکی و هم از نظر شیمیایی خاک برای درختان بهبود می یابند. اگر به نظر می رسد که خاک اطراف یک درخت در وضعیت مطلوبی قرار دارد ، با این حال درخت در حال رشد ضعیف است ، یا شاخ و برگ آن پراکنده و بدون رنگ است ، بنابراین کود ممکن است کمک کند.
در دسترس بودن مواد مغذی از ریشه های درخت بستگی به کیفیت خاک دارد. هوادهی و زهکشی خاک از کمبودهای مواد مغذی مهمتر است. کیفیت یک خاک توسط موارد زیر تعیین می شود:
مشخصات فیزیکی،
خصوصیات رطوبت ،
درجه حرارت،
محتوای ارگانیک ،
میکروارگانیسم ها
اسیدیته یا قلیایی
علاوه بر نیتروژن ، بیشتر فرمولاسیون کود شامل فسفر و پتاسیم است. این فرمول ها از اعدادی مانند 10-10-10 یا 10-6-4 استفاده می کنند تا درصد وزن این مواد را نشان دهند. به عنوان مثال ، یک کیسه 40 پوند کود 10-6-4 دارای 4 پوند ازت ، 2.4 پوند فسفر و 1.6 پوند پتاسیم است. 32 پوند باقی مانده مواد یک حامل غیرفعال است. کودی که در درجه اول از نیتروژن تشکیل می شود ، مانند 27-3-3 یا 26-4-6 ، ماده خوبی برای درختان است.
همچنین نیتروژن از طریق تجزیه ماده آلی آزاد می شود. کودهای آلی بسته بندی شده مانند کود ، هزینه بیشتری برای هر واحد مواد مغذی دارند و مواد مغذی را به طور یکنواخت آزاد نمی کنند. کودهای آلی از مزایای بهبود شرایط خاک و همچنین باروری برخوردار هستند و از منابع تجدید پذیر حاصل می شوند. استفاده مناسب از کودهای آلی باید براساس تجربه انجام شود.

کمبودهای مغذی مانند پتاسیم ، فسفر ، آهن ، منگنز ، روی ، بور ، منیزیم ، مس و کلسیم گاه بر درختان سایه تأثیر می گذارد. این کمبودها معمولاً در خاکهای بسیار اسیدی یا قلیایی رخ می دهند و یا در آنجا خاک با درجه بندی حذف شده است.
با استفاده از اندازه درخت ، تعیین کنید که چه مقدار کود به کود نیاز دارد. برای هر سانتیمتر قطر تنه در ارتفاع قفسه سینه از حدود یک پوند کود نیتروژن بالا (مثلاً نیترات آمونیوم ؛ 27-3-3) یا سه پوند کود 10 درصد ازت (مثلاً 10-6-4) استفاده کنید.
به عنوان مثال ، درختی به قطر 10 اینچ در ارتفاع قفسه سینه ، نیاز به 10 پوند ازت بالا یا 30 پوند کود 10٪ ازت دارد. این مقدار کود باید به طور مساوی در اطراف درخت در مساحت 1000 فوت مربع پخش شود ، که معادل دایره ای به قطر 36 فوت است. اگر فضای کمتری در دسترس است ، تمام مبلغ را به طور هم زمان استفاده نکنید. طی یک دوره چند روز به تدریج آن را آب کنید.
نیتروژن را روی سطح خاک بمالید و آن را به آرامی آب دهید. در صورت فشردگی زیاد ابتدا خاک را شل کنید. کشاورزان گاهی اوقات از نیتروژن به عنوان اسپری شاخ و برگ استفاده می کنند تا نتایج فوری حاصل شود.
در صورت عدم وجود نقص ، فسفر ، پتاسیم و کلسیم باید به خاک اضافه شوند. این مواد مغذی کمبود را می توان بر روی شاخ و برگها اسپری کرد تا علائم به سرعت کاهش یابد و پاسخ گیاهان مشخص شود. برخی از مواد مغذی نیز می توانند مستقیماً به ساقه تزریق شوند. در بیشتر موارد ، کاربرد خاک کمترین هزینه و بهترین نتیجه برای طولانی مدت است.
نیتروژن را در اواخر زمستان یا اوایل بهار بمالید. آزاد شدن نیتروژن در اواخر فصل باعث می شود گیاهان مستعد آسیب سرما شوند. برنامه های اضافی ممکن است بعد از باران شدید یا آبیاری در خاک های شنی مورد نیاز باشد.
برای درختان در چمنزارها ، ازت قبل از شروع رشد سریع و خشک شدن چمن ، ازت استفاده کنید. آبیاری دوم در روز بعد باعث کاهش آسیب چمن از غلظت بالای کود می شود و به انتقال نیتروژن به ریشه های درخت کمک می کند.
مواد مغذی که روی شاخ و برگ پاشیده می شوند به محض گسترش برگ ها قابل استفاده هستند. فسفر ، پتاسیم و کلسیم در هر زمان قابل استفاده است.
از تراکم خاک خودداری کنید و سعی کنید رطوبت را در حد متوسط حفظ کنید. مالچ معمولاً کمک می کند. کودهای معدنی در درجه اول از منابع غیر قابل تجدید تولید می شوند. آنها را هدر ندهید.

Pala Yesh hasn't published any decks.