If a bat and a ball together cost $1.10, how much does
the ball cost if the bat is $1.00 more than the ball?
If 5 machines can make 5 widgets in 5 minutes, how
long will it take for 100 machines to make 100
widgets?
If the lily ponds growing on a pond double in area
every day, and it takes 48 days to cover the whole
pond, on what day will the lily pads cover half of the
pond?