It is a complete remake of Counter-Strike using the Source game engine.” (zdroj: Wikipedia) CSS vzniklo před 14 lety (to mi bylo devět) . Zásadně se však nezměnilo. Skvělé natolik, že nepotřebuje inovaci?
CSS2 (1998): absolutní/relativní pozicování, z-index, media types, nové selektory, několik dalších vylepšení W3C již neudržuje spec. CSS2, ale CSS2.1 dodnes nemá status Recommendation!
v CSS by usnadnila práci. (Vlastní fonty, kulaté rohy, přechody, animace, sloupce, řešení layoutu, lepší typografie, …) Styly jsou komplexnější, údržba je obtížnější a připomíná otrockou činnost. (Proměnné, dědičnost, vnořování definic, ...)
rohy, sofistikovaná pozadí, sloupce, ... K CSS3 vzhlížíme jako ke spasiteli, ale bohužel mezi námi ještě stále není a dlouho nebude. Neřeší také všechny problémy CSS. http://css3please.com http://www.css3.info
-o- Opera -ms- Internet Explorer -moz- Gecko (Firefox, ...) -webkit- Webkit (Safari, Chrome) -khtml- Konqueror To je celkem rozumné, protože to nedělá guláš v implementacích. Nikdo nezaručuje, že se prefixovaná vlastnost nezmění a její použití je zcela na vlastní nebezpečí.
je použít, pokud budou hrát roli přidaného uživatelského prožitku, ale neovlivní funkčnost. Graceful degradation: “Poskytnout alternativní verzi funkcionality nebo upozornit uživatele na možné problémy a zajistit tak použitelnost produktu v různých prostředích.” Progressive enhancement: “Začít se základní funkcionalitou a poté krok po kroku zlepšovat uživatelský prožitek s tím, že před aplikací daného vylepšení nejprve otestujeme jeho podporu.” Jan Sládek: Graceful degradation vs. progressive enhancement http://zdrojak.cz/clanky/graceful-degradation-vs-progressive-enhancement/
když návštěvník nemá zapnutý JavaScript? Co když dojde k chybě? Pomocí jazyka, v němž děláme web (PHP, Ruby, Python, …): Existuje překladač pro náš jazyk? Je kvalitní (lessphp)? Jak jej zakomponovat do projektu? Cachovat výsledek? Pomocí externího nástroje pro CLI, který používáme ručně, nebo využijeme hooků na nástroje, které už máme: Ideální, ale vyžaduje instalaci nástroje (Node.js, Ruby, ...)
syntaxi (2010). Původně v Ruby, potom ale už pouze jako JavaScript. Lze použít přímo na webu nebo jako nástroj v CLI (Node.js). Není tolik používaný, i když v ČR je, zdá se, poměrně oblíbený. Méně nástrojů, Bootstrap.less. Sass, H. Catlin & N. Weizenbaum Úkol: zjednodušit a rozšířit CSS (2007). Původně nezvyklá syntaxe vycházející z HAML (Saas), později v reakci na LESS vznikla i klasická (Scss). Implementace v Ruby, poměrně snadná instalace. Komplexnější, robustnější, větší komunita, odladěné, spousta nástrojů, Compass.