Upgrade to Pro — share decks privately, control downloads, hide ads and more …

Junior jako investice: Proč je mít v týmu a jak je zaučovat

Junior jako investice: Proč je mít v týmu a jak je zaučovat

Junioři v týmu jsou investice, která vás bude něco stát, ale v dlouhodobém horizontu se může vyplatit. Jak najít juniory, kteří mají potenciál rychle růst? Jaké jsou konkrétní benefity juniorů pro tým programátorů a pro firmu jako takovou? A co dělat, nebo čeho se naopak vyvarovat, aby vaše investice nevyšla vniveč?

Honza Javorek

October 12, 2023
Tweet

More Decks by Honza Javorek

Other Decks in Technology

Transcript

 1. KDO JE JUNIOR? vysoká škola, kurzy, samouci žádná praxe, rok

  praxe 20 let, 30 let, 40 let, 50 let Někdo, kdo zatím spotřebuje víc „energie“, než vygeneruje. Afra Ramió, Unsplash
 2. KOLIK STOJÍ JUNIOR? inzerát, nábor, pohovory, provize recruiterům technika, pracovní

  místo základní zaučování, povinná školení čas všech kdo se mu věnují, komunikační režie mzda, daně hodně zaučování a doučování hodně drahého času vytížených seniorů Erol Ahmed, Unsplash
 3. KDE „NAKUPOVAT“? Gabriella Clare Marino, Unsplash vysoké školy kurzy komunity

  inzeráty Naprosto dokonalý systém na junior.guru, který šikovné juniory posílá do mailu. Akorát že zatím neexistuje.
 4. JAK POZNÁM DOBROU INVESTICI? Michael Anfang, Unsplash komunity projekty (co

  musíme doučit?) mezioborové přesahy professional skills, komunikace Doučit jde vždycky všechno, ale snahu těžko. Kdo se viditelně snaží, snažit se bude i nadále. Nemám rád slova jako: nadšení, zápal, jiskra v oku, něco navíc. Nevím, jestli měl Tomáš Hisem zápal nebo jiskru v oku, ale určitě měl snahu. CO UMÍ? KAM MÍŘÍ?
 5. JAK POZNÁM DOBROU INVESTICI? Michael Anfang, Unsplash Jak se vyrovnává

  se zádrhely? „Nejde to“ vs „vyzkoušela jsem těchto 10 věcí“ Jak dokáže přijímat zpětnou vazbu? Má pokoru? Zhroutí se? Jde do defenzívy? Doptá se? Jak bude fungovat v týmu? Úspěch skupiny vs vlastní úspěch. Komunikace. Kolik učení už má za sebou? Za jakých podmínek? S jakým úspěchem? SCHOPNOST SE UČIT
 6. JAK POZNÁM DOBROU INVESTICI? Michael Anfang, Unsplash Hledejte lidi, kteří

  doplní váš tým. To znamená, že nejsou stejní jako lidi, kteří tam už pracují, ale naopak vykrývají něco, kde zatím máte slepou skvrnu.
 7. DIVIDENDY Nathan Dumlao, Unsplash Pestřejší tým! Ženy, horníci, humanitní obory.

  Kdo zvládá statistiku líp: informatik, nebo sociolog? Především career switchers mají různé superschopnosti: manažeři, lingvistky, organizace akcí, psaní, přednášení, baristi… Nikdo nezná refactoring líp než zubaři. Nepopsaný list. Bude umět přesně to, co potřebujete. Přesně tak, jak to potřebujete. Bez keců.
 8. DIVIDENDY Nathan Dumlao, Unsplash Junior proklepne všechny vaše procesy a

  dokumentace. Nejasnosti. Nesrozumitelnost vašeho produktu. Zbytečnou komplikovanost kódu. Zaručeně spadne do každé díry. Zvědaví a nadšení. Méně unavení mnoha lety v oboru. Dokážou si užít i tak otravné věci, jako je scrum meeting. Zvedají náladu a morálku. Co senior už dělal 100x a otravuje ho to, pro juniora je to nová zkušenost, kterou si užije.
 9. DIVIDENDY Nathan Dumlao, Unsplash Ne každý senior je motivován tím,

  že bude pracovat na stále složitějších věcech. Mnohé motivuje předávání znalostí a pokud tuto potřebu nemají naplněnou, nebudou spokojení. A když odejde senior, zůstává ve fi rmě někdo, kdo aspoň trochu ví, která bije. Zastupitelnost, bus factor, atd.
 10. PÉČE O INVESTICI Andrea Lightfoot, Unsplash onboarding mentoring vzdělávání (kurzy,

  školení, knihy, konference) Jo, nechat je v tom chvíli vymáchat, ale aspoň jednou za den se proaktivně zeptat, jestli nepotřebují s něčím pomoci. Junior vám pomůže s řešením. Pokud najde nefunkční návod, tak ať ho (s vaší pomocí) aktualizuje.
 11. PÉČE O INVESTICI Andrea Lightfoot, Unsplash Doceňování kariérního postupu. Pokud

  toho umí víc, musí dostat víc peněz. Jasně si určete cíle, kdy dostane přidáno, nebo kdy už nebude junior. Junior roste rychle! Na začátku může mít smysl přidávat peníze i po několika měsících.
 12. PÉČE O INVESTICI Andrea Lightfoot, Unsplash Rozdělte mentoring mezi víc

  lidí. Jeden pomůže s databází, jeden s Gitem… Každý rád vysvětlí něco jiného, co ho nejvíc baví. Nikdo nebude zahlcený. Veřejně oceňujte mentoring. Senior nesmí mít pocit, že mentoringem zanedbává svou práci. Má mít pocit, že fi rma si mentoringu váží stejně jako doručené fi čury nebo opraveného bugu.
 13. PÉČE O INVESTICI Andrea Lightfoot, Unsplash Překvapení! dobře připravený onboarding

  podpora vzájemného mentoringu čas a peníze na vzdělávání doceňování kariérního růstu …jsou všechno věci, které jsou strašně super pro úplně všechny lidi ve vašem týmu, i ty seniorní.
 14. PROMARNĚNÁ INVESTICE De an Sun, Unsplash Fakt nikdo, kdo se

  učil programovat po večerech při fulltime práci s 2 dětmi a pak poslal 50 CVček, nechce za rok odcházet. Možná pokud se mu nikdo nevěnuje a nikam se neposouvá… Možná pokud mu po roce praxe na LinkedIn přijde nabídka s dvojnásobnou mzdou… Seniorům je fuk, jestli mají 100 nebo 120 Juniorům fakt není fuk, jestli mají 30 nebo 50
 15. NENABÍREJTE JUNIORY, POKUD… James Wainscoat, Unsplash Potřebujete extrémní rychlost vývoje.

  (Agentury? Early startupy?) Nedokážete nabídnout kariérní růst. Junior je raketa, která stoupá vzhůru. Musí dostávat víc zodpovědnosti i peněz. Nedokážete nabídnout mentoring. Junior se nesmí na kolenou doprošovat, aby mu někdo pomohl.