Upgrade to Pro — share decks privately, control downloads, hide ads and more …

Wyrwany kręgosłup, pokręcone uniwersum, czyli: Fenomen Mortal Kombat

Dawid Głownia
December 06, 2023
46

Wyrwany kręgosłup, pokręcone uniwersum, czyli: Fenomen Mortal Kombat

Dawid Głownia

December 06, 2023
Tweet

Transcript

  1. Fenomeny Popkultury Kontratakują Wyrwany kręgosłup, pokręcone uniwersum, czyli: Fenomen Mortal

    Kombat Dawid Głownia ([email protected]) Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr
  2. Mortal Kombat w ostatnich latach Kolejne gry na konsole i

    PC: Druga gra mobilna: Film aktorski: Cztery pełnometrażowe filmy animowane: + prace nad sequelem.
  3. Specyfika produkcji gier na automaty Neil Nicastro, wieloletni CEO Midway.

    Włóż monetę (Insert Coin), 2020, Joshua Y. Tsui.
  4. Jak poznawano ciosy specjalne w Mortal Kombat latach 90. XX

    wieku „Secret Service”, nr 3 1994.
  5. Jak poznawano ciosy specjalne w Mortal Kombat latach 90. XX

    wieku „Secret Service”, nr 3 1994.
  6. Jak poznawano ciosy specjalne w Mortal Kombat latach 90. XX

    wieku „Secret Service”, nr 3 1994.
  7. Jak poznawano ciosy specjalne w Mortal Kombat latach 90. XX

    wieku „Secret Service”, nr 3 1994.
  8. Mortal Kombat i panika moralna w związku z przemocą w

    grach wideo Lethal Enforcers 1992 (konsole: 1993) Night Trap 1992 Mortal Kombat 1992 (konsole: 1993) Doom 1993 W obawie przed działaniami władz federalnych Interactive Digital Software Association (obecnie Entertainment Software Association), zrzeszając firmy działające w branży gier wideo w USA, utworzyło we wrześniu 1994 roku Entertainment Software Rating Board i wprowadziło własny (stosowany z drobnymi zmianami do dziś) system ratingowy. Pod wpływem paniki moralnej i medialnej w związku z przemocą w grach wideo senatorowie Joel Liberman i Herb Kohl doprowadzili do dwóch przesłuchań w kongresie przedstawicieli branży gier wideo (z 7 grudnia 1993 i 5 marca 1994 roku), a Liberman przygotował Video Game Ratings Act of 1994, zmierzający do wprowadzenia uniwersalnego systemu ratingu gier wideo.
  9. Jak pisano o Mortal Kombat w polskiej prasie growej z

    epoki „Top Secret”, nr 2 1994. „The Imperium Court of Immortals (wolne tłumaczenie: imperialny dwór nieśmiertelników) ma zaszczyt zaprosić wojowników wszelkiej maści oraz stylu (styl żaby mile widziany) do uczestnictwa w turnieju MORTAL COMBAT (tadaaam!). Zawody odbywają się na wyspie w pałacu SHANG TSUNGA położonej w centrum THE LOST SEA (zaginionego morza?). Główną nagrodą jest życie... podpisano: Szpieg z Krainy Deszczowców, Karrramba! Taka ulotka została rozesłana do wszystkich liczących się w świecie IMiNCzów (OBIJACZ MORD I INNYCH CZŁONKÓW). Cała rzesza tychże IMINCz'ów zgłosiła się do turnieju, ale tylko siedmiu najlepszych zawodników zakwalifikowało się do ścisłego finału o główną nagrodę. Oto oni, wspaniali, silni i niesłychanie sprawni w technice zabijania, wraz z ciosami specjalnymi”. […] No to tyle. A teraz bić, zabijać, wyrywać kręgosłupy i głowy. W razie jakiś problemów to dzwońcie, telefon do redakcji znacie”.
  10. Jak pisano o Mortal Kombat w polskiej prasie growej z

    epoki „Najgłośniejsza gra automatowa ostatnich miesięcy. Wycofana z salonów z USA za zbyt brutalne sceny i zastąpiona złagodzoną wersją. W Warszawie dotąd dostępna w niewielu salonach gier automatowych, od niedawna też na Amidze i PC. […] Walczy się do dwóch wygranych rund, po których przeciwnika wykańcza się raz na zawsze. Albo humanitarnie - pięścią, albo stosując FATALITY - każdy lubi inaczej, ale zawsze krwawo. […] Kolorowe scenerie ukrytej wyspy Shang Tsung. Fontanny krwi obficie zraszającej klepisko. Urwane z kręgosłupem głowy, wyrwane pulsujące serca. Elektryczne wyładowania wokół stóp wojownika. Umięśniony Amerykanin. Grubo okutany Arab”. „Secret Service”, nr 2 1994.
  11. Jak pisano o Mortal Kombat w polskiej prasie growej z

    epoki „Secret Service”, nr 2 1994. Humor z polskiej prasy growej z lat 90. XX wieku:
  12. Jak pisano o Mortal Kombat w polskiej prasie growej z

    epoki „W zeszłym roku pojawiło się kilka niezłych bijatyk, ale ta gra należy do czołówki. To oszałamiająca grafika, masa przemocy i… całe wiadra krwi. Klasyka gatunku”. „Kano – to prawdziwy kat i morderca; szybki, niesamowicie silny i brutalny; jego ciosem specjalnym jest ognista kula; postać godna polecenia, ale najpierw proponuję zaopatrzyć się w szmatę do wycierania "rozblazganych" wnętrzności przeciwnika (raz jeden kawałek wpadł mi do oka). […] Gra z kolegą dostarcza naprawdę dużych emocji. Można się na przeciwniku wyżyć do woli – kopać go, bić, oderwać mu głowę (oczywiście, wszystko to tylko na ekranie monitora). […] Po pokonaniu wroga w dwóch rundach często zdarza się, że otrzymujesz od sił wyższych polecenie: "Wykończ go!". [...] Możesz więc z całej siły walnąć delikwenta w szczękę, że poleci w kosmos (jeśli walczysz w dole z kolcami, wówczas spadnie na nie i krew zaleje cały ekran). Możesz również wykończyć go "szajbą". Albo rzucić nim o glebę, oderwać mu głowę czy wyrwać serce. Drobnostka, a cieszy. I to jeszcze jak!” „Świat Gier Komputerowych”, nr 2 1994.
  13. Jak pisano o kolejnych grach z serii w polskiej prasie

    growej z epoki „Jak oszalała burza w słoneczny grudniowy dzień, nadciągnął MORTAL KOMBAT 2. Rzucił na spokojną krainę gier widmo śmiertelnych pojedynków, poodcinanych członków i zbroczonej krwią areny. […] Sadystyczny mutant Baraka – lubuje się w upuszczaniu przeciwnikowi krwi. Jax – koleżka Sonii ze służb specjalnych, przyzwoicie umięśniony. Kitana – dziewczyna Shang Tsunga, włada wachlarzem z ukrytymi ostrzami, potrafi dmuchnąć przeciwnikowi w ucho na tyle silnie, że z gościa na parkiet lecą wnętrzności. Kung Lao – chiński kowboj, w wolnych chwilach filozof, przeciwników tnie swym kapeluszem od uszu w dół. Mileena - dobrze maskująca się mutantka, bardzo gibka, włada dwoma maczetami. Reptile – bywa niewidzialny, bez grymaszenia potrafi zjeść przeciwnikowi głowę. Mortal Kombat II: „Secret Service”, nr 1 1995. Mortal Kombat 3: „Wiadomo, o co chodzi – bezlitosne pojedynki, w ramach turnieju, którego pomysł mógł się narodzić tylko w głowie osobnika o nieźle spaczonej osobowości [...]. Niesamowite skoki i loty, łupanie pięściami, kopnięcia, ataki, a wszystko po to, aby wyrządzić przeciwnikowi jak największą krzywdę. Rozchlaptana krew, zniekształcone trupy”. „CD-Action”, nr 1 1996.
  14. Reakcja dziennikarzy growych na krytykę Mortal Kombat Gulash broni Mortal

    Kombat i graczy na łamach „Kombat Korner” w „Secret Service”: „Powiem wam teraz co mnie wkurza. Mianowicie drażni mnie cały ten szum na temat przemocy w grach i ich oddziaływania na psychikę młodego człowieka. Niech stare dewoty przestaną wstawiać głupoty! Czy któremuś z was przyszło do głowy po paru godzinach DOOM'a kupić piłę spalinową i rozciąć na pół kumpla? Albo po całonocnej młócce w MK macie ochotę wyrwać bratu serce? A GUZIK!!! Mam ochotę położyć się spać z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku! Bo grając właśnie się wyżywasz, a nie ładujesz! Gry luzują, a nie stresują! Dlaczego w MK3 na PC jest o wiele mniej krwi niż w MK2? No dlaczego? Ja chcę dużo KRWI! Hektolitry czerwonej KRWI na ekranie! Skoro płacę za dobrze wykończony produkt, to mogę coś od niego wymagać! Ale nie, bo przecież po kilku godzinach gry wyjdziesz na ulicę rozbijać się. Mali amerykańscy spryciarze od skrzywionej od urodzenia psychice po dokonanych przez siebie aktach przemocy i wandalizmu mówią, że widzieli na filmie albo w grze... WIERZYCIE IM? Bo ja nie! Każdy sposób jest dobry, aby się wyłgać! Poza tym to patenty tych genialnych adwokatów, którzy potrafią nie tylko wyrwać katu wielokrotnego mordercę, ale nawet wypuścić go na wolność!!! W Niemczech MK3 dostał wilczy bilet i zakaz sprzedaży. Zbyt wiele przemocy. To może powinni zakazać wyświetlania filmów ze STALLONE'm, w którym giną setki złych ludzi!!! Ale nie... Kasa musi się kręcić – pomyślcie, ile zarobią w Niemczech goście na nielegalnych importach. Bagno i trzy metry mułu”. „Secret Service”, nr 11 1995.
  15. Początki fenomenu: Mortal Kombat w wersji na automaty Bijatyki jeden

    na jednego na automaty przed Mortal Kombat: Street Fighter (1987) Yie Ar Kung-Fu (1984) Street Fighter II (1991) Karate Champ (1984)
  16. Początki fenomenu: Mortal Kombat w wersji na automaty Wcześniejsze gry

    Midway/Williams Electronics: Digitalizacja obrazu wideo i brutalność. NARC (1988) High Impact Football (1990) Smash TV (1990) Terminator 2: Judgment Day (1991)
  17. Początki fenomenu: Mortal Kombat w wersji na automaty Koncepcja Eda

    Boona i Johna Tobiasa: „Niegrzeczna” wersja Street Fighter II.
  18. Początki fenomenu: Mortal Kombat w wersji na automaty Początkowo planowano

    zaangażowanie Jean-Claude’a Van Damme’a do udzielenia wizerunku w grze inspirowanej Krwawym sportem, nie doszło to jednak do skutku. Dziedzictwem tego pomysłu jest postać Johnny’ego Cage’a. Krwawy sport (Bloodsport) 1988, Newt Arnold
  19. Początki fenomenu: Mortal Kombat w wersji na automaty Filmowe inspiracje

    twórców gry – filmy turniejowe i wuxia z nadnaturalnymi umiejętnościami. Wejście smoka (Enter the Dragon) 1973, Robert Clouse Wojownicy zu (Xin shu shan jian ke) 1983, Tsui Hark Krwawy sport (Bloodsport) 1988, Newt Arnold
  20. Początki fenomenu: Mortal Kombat w wersji na automaty Źródło postaci

    ninjów – popularność ninjów w popkulturze lat 80. XX wieku.
  21. Początki fenomenu: Mortal Kombat w wersji na automaty Filmy: Komiksy:

    Gry: „Daredevil”, nr 174 1981, Marvel Comics Ninja 1986 Wejście ninja (Enter the Ninja) 1981, Menahem Golan Źródło postaci ninjów – popularność ninjów w popkulturze lat 80. XX wieku.
  22. Początki fenomenu: Mortal Kombat w wersji na automaty Źródło koncepcji

    Sub-Zero jako ninji z Chin – książka „odkrywająca” chińskie korzenie ninjów. China’s Ninja Connection 1984, Li Hsing
  23. Początki fenomenu: Mortal Kombat w wersji na automaty Wielka draka

    w chińskiej dzielnicy jako inspiracja dla postaci Raidena. Wielka draka w chińskiej dzielnicy (Big Trouble in Little China) 1986, John Carpenter
  24. Początki fenomenu: Mortal Kombat w wersji na automaty Lightning –

    jeden z „Trzech burz”. Wielka draka w chińskiej dzielnicy (Big Trouble in Little China) 1986, John Carpenter
  25. Początki fenomenu: Mortal Kombat w wersji na automaty Testowa wersja

    gry zawierała tylko sześć postaci – samych mężczyzn.
  26. Początki fenomenu: Mortal Kombat w wersji na automaty Twórcy gry

    uznali, że potrzebują postaci kobiecej – inspiracją dla Sonyi była Cynthia Rothrock. China O’Brien 2 (China O’Brien 2) 1990, Robert Clouse
  27. Mortal Kombat wkracza do domów Materiały promocyjne zapowiadające premierę portów

    Mortal Kombat na systemy domowe we wrześniu 1993 roku.
  28. Mortal Kombat wkracza do domów Domowe porty Mortal Kombat pojawiły

    się w intensywnym okresie „wojny konsol” pomiędzy firmami Nintendo i Sega, w której Nintendo profilowało swoją konsolę jako system rodzinny, natomiast Sega kreowała obraz swojego produktu jako cool konsolę dla nastolatków. Na Super Nintendo Entertainment System trafiła ocenzurowana wersja gry, a na Sega Genesis ocenzurowana z możliwością przywrócenia ocenzurowanej zawartości za pomocą kodu.
  29. Mortal Kombat wkracza do domów Fatality na Sega Genesis –

    wersja ocenzurowana: Fatality na Sega Genesis – wersja nieocenzurowana:
  30. Mortal Kombat wkracza do domów Ocenzurowane Fatality na Super Nintendo

    Entertainment System: Wersja na Sega Genesis sprzedawała się trzy razy lepiej niż na SNES-a.
  31. Samodzielne kieszonkowe wersje gry Mortal Kombat Pod koniec 1993 roku

    ukazała się wersja Handheld LCD, a w 1994 Tiger Bardzodzz. Reklama tej wersji także mogła budzić niepokój rodziców i wychowawców.
  32. Midway idzie za ciosem: Mortal Kombat II Dwubiegunowe podejście twórców

    do kontrowersji związanych z pierwszą grą – z jednej strony podkręcanie przemocy (w tym po dwa Fatality dla każdej z postaci), z drugiej zaś wprowadzenie Friendship w odpowiedzi na zarzut brutalności gry (i jej nagradzania). Fatality: Friendship:
  33. Midway idzie za ciosem: Mortal Kombat II Tym razem w

    porcie gry na Super Nintendo Entertainment System nie wprowadzono cenzury.
  34. Epigoni, czyli próby kapitalizacji popularności Mortal Kombat Brutalność: Digitalizacja: Time

    Killers (1992) BloodStorm (1994) Survival Arts (1993) Tattoo Assassins (1994 – tylko prototyp)
  35. Epigoni Mortal Kombat: BloodStorm i „zdrada” Daniela Pasiny Prasowa reklama

    BloodStorm. Niewykorzystana fotografia promocyjna BloodStorm.
  36. Epigoni Mortal Kombat: Polski akcent szału na Mortal Kombat „Gry

    Komputerowe”, nr 12 1995. Reklama prasowa Prawa krwi.
  37. Fenomen Mortal Kombat w Polsce: Ogólnopolski turniej Mortal Kombat II

    „Gambler”, nr 8 1995. Podczas pierwszej edycji Gambleriady, która odbyła się w listopadzie 1995 roku w Warszawie zorganizowano pierwszy ogólnopolski turniej Mortal Kombat II. Informacje w wydarzeniu podano w 8. numerze „Gamblera” z 1995 roku. Ze względu na duża liczbę chętnych, aby wziąć udział w turnieju, należało przejść eliminacje w postaci konkursu wiedzy na temat serii Mortal Kombat Konkurs został przeprowadzony w trybie korespondencyjnym – należało udzielić poprawnych odpowiedzi na 13 pytań opublikowanych w 9. numerze pisma z 1995 roku. Większość pytań dotyczyła lore serii.
  38. Fenomen Mortal Kombat w Polsce: Ogólnopolski turniej Mortal Kombat II

    „Gambler”, nr 9 1995. Podczas pierwszej edycji Gambleriady, która odbyła się w listopadzie 1995 roku w Warszawie zorganizowano pierwszy ogólnopolski turniej Mortal Kombat II. Informacje w wydarzeniu podano w 8. numerze „Gamblera” z 1995 roku. Ze względu na duża liczbę chętnych, aby wziąć udział w turnieju, należało przejść eliminacje w postaci konkursu wiedzy na temat serii Mortal Kombat Konkurs został przeprowadzony w trybie korespondencyjnym – należało udzielić poprawnych odpowiedzi na 13 pytań opublikowanych w 9. numerze pisma z 1995 roku. Większość pytań dotyczyła lore serii.
  39. Co wiemy o świecie Mortal Kombat z samej gry? Sylwetka

    Goro i podstawowe informacje o turnieju:
  40. Co wiemy o świecie Mortal Kombat z samej gry? Podstawowe

    informacje o postaciach w ich prezentacjach:
  41. Co wiemy o świecie Mortal Kombat z samej gry? Podstawowe

    informacje o postaciach w ich prezentacjach:
  42. Co wiemy o świecie Mortal Kombat z samej gry? Zakończenia

    dla postaci po zwycięskim przejściu gry: Element powracający (z istotną różnicą) w późniejszym odsłonach serii i jej lore. Działanie Raidena sprzeczne z jego późniejszą charakterystyką i lore serii.
  43. Co wiemy o świecie Mortal Kombat z samej gry? Zakończenia

    dla postaci po zwycięskim przejściu gry:
  44. Co wiemy o świecie Mortal Kombat z samej gry? Zakończenia

    dla postaci po zwycięskim przejściu gry: Zakończenia gry nie sugerują istnienia żadnej instancji wyższej niż turniej.
  45. Co wiemy o świecie Mortal Kombat z samej gry? Sygnał

    w samej grze, gdzie możemy znaleźć więcej informacji o jej świecie:
  46. Pierwszy komiks w świecie Mortal Kombat Komiks promocyjny i rozwijający

    świat gry – 14 stron historii i dwie z sylwetkami postaci.
  47. Pierwszy komiks w świecie Mortal Kombat Wprowadzenie elementu powracającego w

    późniejszych odnogach serii – centralne postaci spotykają się na statku płynącym na wyspę Shang Tsunga.
  48. Pierwszy komiks w świecie Mortal Kombat Punkt wyjścia komiksu zawiera

    zarówno elementy powracające w późniejszej mitologii serii, jak i od niej odległe:  Shang Tsung wygrywa organizowany w klasztorze Shaolin turniej sztuk walki.  Przeklęty przez bogów, dla przebłagania których zabiera dusze pokonanym wojownikom, wygrywa kolejne turnieje, dzięki czemu zachowuje młodość.  W końcu zostaje pokonany przez Kung Lao.  Wiele lat później po tajemniczej śmierci jednego z trzech mistrzów turnieju stary Shang Tsung powraca, wystawiając do turnieju swego ucznia, Goro, który zabija Kung Lao.  Shang Tsung przejmuje kontrolę nad turniejem, dzięki czemu zapewnia sobie wieczną młodość.
  49. Pierwszy komiks w świecie Mortal Kombat Postać Raidena nie odbiega

    od charakterystyki w grze. Ujawnienie źródła relacji ninjów z zakończenia Scoripona w grze.
  50. Pierwszy komiks w świecie Mortal Kombat Sygnał istnienia świata innego

    niż ziemski. Na tym etapie funkcjonowania franczyzy (jako gry i komiksu) nie ma to większego znaczenia (poza podkreśleniem trudności walki z Goro jako istoty z innego świata). Koncept ten będzie jednak rozwijany w późniejszych odsłonach franczyzy, w której coraz istotniejszą rolę będzie odgrywała jej mitologia. OUTWORLD
  51. Rozbudowa mitologii Mortal Kombat w intrze do Mortal Kombat II

    W grze z 1993 roku pojawiają się wątki nie występujące w grze z 1992 roku, które nie wrócą w analogicznej postaci w późniejszych odsłonach serii.
  52. Rozbudowa mitologii Mortal Kombat w intrze do Mortal Kombat II

    Korekta Raidena w kierunku postaci znanej z późniejszych odsłon franczyzy.
  53. Rozbudowa mitologii Mortal Kombat w intrze do Mortal Kombat II

    Początki telenowelowych aspektów franczyzy.
  54. Rozbudowa mitologii Mortal Kombat w intrze do Mortal Kombat II

    Początki telenowelowych aspektów franczyzy.
  55. Rozbudowa mitologii Mortal Kombat w intrze do Mortal Kombat II

    Początki telenowelowych aspektów franczyzy.
  56. Rozbudowa mitologii Mortal Kombat w intrze do Mortal Kombat II

    Początki telenowelowych aspektów franczyzy.
  57. Rozbudowa mitologii Mortal Kombat w intrze do Mortal Kombat II

    Grywalny debiut ukrytej postaci z poprzedniej gry – dodana historia i oryginalne ciosy.
  58. Drugi komiks w świecie Mortal Kombat Ponownie promocyjny prequel gry

    rozwijający jej lore – tym razem już 27 stron historii.
  59. Drugi komiks w świecie Mortal Kombat Niejasne „całkiem jasne reguły”

    dotyczące turnieju – wyzwanie rzucane innym światom.
  60. Drugi komiks w świecie Mortal Kombat Raiden pozycjonowany jako bóg

    broniący ziemi i strzegący reguł turnieju.
  61. Drugi komiks w świecie Mortal Kombat Pierwsza wzmianka o dziesięciu

    zwycięstwach w turnieju z rzędu: You know he myths – ten wins in a row all hell is gonna come through a portal. Fundament mitologii Mortal Kombat w późniejszych odsłonach franczyzy wykraczającej poza gry.
  62. Drugi komiks w świecie Mortal Kombat Domknięcie wątku konfliktu Scorpiona

    i (oryginalnego) Sub Zero poza kadrem. Przedstawienie Sub Zero z drugiej części gry jako brata postaci z pierwszej części.
  63. Kamień milowy u kreowaniu mitologii Mortal Kombat: Mortal Kombat 3

    Premiera na automatach w kwietniu 1995 roku – cztery miesiące przed pierwszym filmem.
  64. Kamień milowy u kreowaniu mitologii Mortal Kombat: Mortal Kombat 3

    Uspójnianie lore i wątki powracające w późniejszych odsłonach serii i odnogach franczyzy.
  65. Ulepszona wersja Mortal Kombat 3: Ultimate Mortal Kombat 3 Gra

    trafiła na automaty w listopadzie 1995 roku – ok. pół roku po premierze Mortal Kombat 3.
  66. Ulepszona wersja Mortal Kombat 3: Ultimate Mortal Kombat 3 Powrót

    postaci z poprzednich odsłon, których domagali się fani – zwłaszcza Scorpiona. Istotne konsekwencje dla franczyzy – Scorpion staje się „twarzą” marki Mortal Kombat, zaś wątkowi relacji między nim i Sub Zero, do tej pory raczej marginalnemu, będzie się poświęcać coraz więcej uwagi w kolejnych grach i późniejszych odsłonach franczyzy.
  67. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat Lawrence „Larry” Kasanoff Inicjatorem ekspansji marki

    Mortal Kombat na inne media był Lawrence Kasanoff, wcześniej współpracujący z Midwayem przy produkcji automatowej grze Terminator 2: Judgement Day – dostrzegł potencjał przekształcenia gry w multimedialną franczyzę dla różnych grup wiekowych, której głównym filarem miały być aktorskie filmy kinowe. Firma założona przez Kasanoffa w 1993 roku.
  68. Mortal Kombat zyskuje (najbardziej rozpoznawalny) motyw muzyczny Wydany w 1993

    roku singiel EDM-owy promujący porty Mortal Kombat na urządzenia domowe, stworzony przez The Immortals – projekt poboczny Maurice’a Engelena i Oliviera Adamsa.
  69. Mortal Kombat zyskuje (najbardziej rozpoznawalny) motyw muzyczny Główny projekt muzyczny

    Maurice’a Engelena i Oliviera Adamsa: Lords of Acid. Lust, 1991. VooDoo-U, 1994.
  70. Midway idzie za (muzycznym) ciosem: Mortal Kombat: The Album Stworzony

    przez The Immortals EDM-owy album muzyczny wydany w ramach promocji portów Mortal Kombat na urządzenia domowe i Mortal Kombat jako marki w maju 1994 roku – pół roku po premierze Mortal Kombat II na automatach i w trakcie prac nad filmowa adaptacją gry.
  71. Midway idzie za (muzycznym) ciosem: Mortal Kombat: The Album Osiem

    utworów poświęconych każdej z grywalnych postaci i Goro, motyw przewodni z poprzedniego singla i nowy utwór wykorzystany jako intro w porcie gry na Sega CD.
  72. Midway idzie za (muzycznym) ciosem: Mortal Kombat: The Album Kano

    (Use Your Might) Use your might! Kano fight The world is at your feet Fight! Use your might I'm on your side You are wanted, and you're haunted You're the bad guy, but I feel for you You're the danger, a fallen angel But I like you, you're the strongest of the all Kano wins Oh, Chinese ninja warrior, With your heart so cold, Sub-Zero! Oh, your life is a mystery. Warrior with a mask, Sub-Zero! Yeah yeah Freezing vibrations! (Yeah) Yeah yeah freezing vibrations! Yeah yeah freezing vibrations! Here we go! Here we go! Sub-Zero (Chinese Ninja Warrior)
  73. Midway idzie za (muzycznym) ciosem: Mortal Kombat: The Album Scorpion

    (Lost Soul Bent on Revenge) Liu Kang (Born in China) Born in China Liu Kang Shaolin monk The youngest, but also the fastest warrior in the tournament Liu Kang Fireball! Flying Kick! Scorpion, lost soul bent on revenge Scorpion, lost soul bent on revenge Oh ho-ho, oh ho-ho Lost soul bent on revenge Lost soul bent on revenge Lost soul bent on revenge COME HERE! GET OVER HERE! COME HERE! GET OVER HERE! COME HERE! GET OVER HERE!
  74. Midway idzie za (muzycznym) ciosem: Mortal Kombat: The Album Sonya

    (Go Go Go) I'm Sonya Blade, so be prepared I knock you right out of the air I'm left, right, up and down Got the quickest footsweep in this town I control the air so don't you dare to attack me 'cause I'm everywhere Don't try to fool me don't forget I can kill you with my kiss of death Can't you see, I'm here, it's me the lady with the energy Can't you see, the power in me Can't you see, I'm here, it's me The lady with the energy You will see, the fighter in me Go Go Go - all girls stand up and fight Go Go Go - girls who fight for their right Go Go Go - Womenpower tonight Go Go Go - I got great power inside. I'm Sonya Blade, not just a pretty thing I'll beat you with my sonic rings Up, down, left and right I'm superwoman, stand up and fight I'm the coolest chick in the USA I'm 26 and on my way to become the best and that's a fact I wanna win the contest and forget the rest The Kombat king, the best of the best Just look at Raiden, he cannot rest! Our champ, solid as a rock He gives his opponent a state of shock With power, electricity He disappears, no you cannot see, him MOVE, ’cause Rayden flies! The Superman with eternal life! Plug in and power up! Plug in and power up! Forces of lightning, power in the sky The thunder warrior, he’s got no eyes He fights with intensive lust He turns his foe into a pile of dust! Eternal life, we all know he's not afraid 'cause Rayden cannot die Eternal life, he lives in thunderclouds and comes down from the sky We all know he's not afraid 'cause Rayden cannot die He lives up in the thunderclouds, he comes down from the sky He's the thunder warrior with eternal life He's the electric fighter, stranger in disguise Destructive power, electricity Just look at Rayden and you will see his strength comes out of the sky Mystical fighter, he's got no eyes He's tall and fast 'cause he flies the superman with eternal life so clean, he's all dressed in white the warrior with the endless fight Rayden (Eternal Life)
  75. Filmy na podstawie gier wideo przed Mortal Kombat Super Mario

    Bros (Super Mario Bros.) 1993, Rocky Morton, Annabel Jankel Znak smoka (Double Dragon) 1994, James Yukich Uliczny wojownik (Street Fighter) 1994, Steven E. de Souza
  76. Filmy na podstawie gier wideo przed Mortal Kombat Jeden z

    głównych problemów Ulicznego wojownika w opinii twórców i krytyki – zbyt duża liczba postaci z gry, których dodawanie wymuszał jej producent, Capcom, przy jednoczesnym skupieniu koncentracji na postaci granej przez gwiazdę filmu, Jean-Claude’a Van Damme’a. Łącznie 15 z 16 postaci z gry Super Street Fighter II i ekwiwalent niewprowadzonej.
  77. Mortal Kombat trafia na ekrany kinowe: Mortal Kombat Zapowiedzi portów

    Mortal Kombat na systemy domowe z 1993 roku i filmu z 1995 roku.
  78. Mortal Kombat trafia na ekrany kinowe: Mortal Kombat Przy budżet

    wynoszącym ok. 20 mln. dol. wpływy w box-office wyniosły ok. 125 mln. dol.
  79. Mortal Kombat trafia na ekrany kinowe: Mortal Kombat Przemoc znana

    z gry została stonowana, by film otrzymał kategorię PG-13.
  80. Mortal Kombat trafia na ekrany kinowe: Mortal Kombat Fabuła filmu

    to połączenie wątków z dwóch pierwszych części gry – podstawę dla niej stanowi część pierwsza, zawiera jednak liczne elementy z drugiej odsłony serii.
  81. Mortal Kombat trafia na ekrany kinowe: Mortal Kombat Klarownie wyrażona

    idea, w myśl której dziesięciokrotne zwycięstwo wojowników Outworldu w turnieju Mortal Kombat umożliwi jego „Cesarzowi” podbój ziemi.
  82. Mortal Kombat trafia na ekrany kinowe: Mortal Kombat Historia skupiona

    na niewielkiej liczbie postaci i podążająca za modelem turniejowym gry.
  83. Mortal Kombat trafia na ekrany kinowe: Mortal Kombat O Scorpionie

    i Sub Zero widownia dowiaduje się tylko tyle, że są śmiertelnymi wrogami, lecz zarazem niewolnikami Shang Tsunga.
  84. Mortal Kombat trafia na ekrany kinowe: Mortal Kombat Wystarczająco dużo

    ruchów specjalnych z gier, by zadowolić jej fanów.
  85. Mortal Kombat trafia na ekrany kinowe: Mortal Kombat W późniejszych

    odsłonach franczyzy Mortal Kombat narodowość Kano zmieniono na australijską pod wpływem źle zinterpretowanego akcentu Trevora Goddarda w tej roli.
  86. Mortal Kombat trafia na ekrany kinowe: Mortal Kombat Finał filmu

    zapowiada jego bezpośrednią kontynuację.
  87. Recepcja filmu Mortal Kombat w polskiej prasie growej „Top Secret”,

    nr 2 1996. „Świat Gier Komputerowych”, nr 1 1996.
  88. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat: Film animowany „Gambler”, nr 7 1996.

    Mortal Kombat: Początek wyprawy (Mortal Kombat: The Journey Begins) 1995, Joseph Francis
  89. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat: Film animowany Premiera wideo: 11 kwietnia

    1995 roku. Premiera kinowa: 18 sierpnia 1995 roku. Animowanym prequel filmu aktorskiego wprowadzony do sprzedaży krótko przed jego premierą.
  90. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat: Film animowany Raiden opowiada Liu Kangowi,

    Cage’owi i Sonyi o przeszłości kilku postaci z filmu aktorskiego.
  91. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat: Film animowany Nakreślenie relacji między Scorpionem

    i Sub Zero, której w filmie nie poświęca się uwagi. Scorpion i Sub Zero przedstawiani są wojownicy klanów ninja z Outworldu…
  92. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat: Film animowany Nakreślenie relacji między Scorpionem

    i Sub Zero, której w filmie nie poświęca się uwagi. …ale trochę jednak nie.
  93. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat: Komiksy od Malibu Comics Miniserie i

    pojedyncze zeszyty publikowane od czerwca 1994 roku do sierpnia 1995 roku – niemal wszystkie scenariusze napisał Charles Marshall. Mortal Kombat #0, 1994.  Mortal Kombat: Blood and Thunder #1-6  Mortal Kombat: Goro, Prince of Pain #1-3  Mortal Kombat: Tournament Edition  Mortal Kombat: U.S. Special Forces #1-2  Mortal Kombat: Battlewave #1-6  Mortal Kombat: Raiden & Kano #1-3  Mortal Kombat: Baraka  Mortal Kombat: Kung Lao  Mortal Kombat: Kitana and Mileena  Mortal Kombat: Tournament Edition II Ostatnie zeszyty ukazały się w miesiąc premiery filmu Mortal Kombat, a zarazem cztery miesiące po premierze gry Mortal Kombat 3 na automatach.
  94. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat: Komiksy od Malibu Comics Serię anulowano

    wraz z trzecim numerem ze względu na niezadowolenie producenta gier, japońskiej firmy Capcom, z jakości komiksu i kierunku obranego przez jego twórców. Od sierpnia do listopada 1993 roku Malibu Comics wydało trzy numery komiksu na podstawie głównego konkurenta Mortal Kombat na rynku growych bijatyk – serii Street Fighter.
  95. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat: Komiksy od Malibu Comics Marshall miał

    duży zakres swobody w zakresie tego, co zrobić z (wówczas szczątkowym) lore Mortal Kombat i postaciami z gier, z czego czynił użytek – brak konieczności dostosowywania się do „kanonu” Mortal Kombat.. Mortal Kombat: Baraka Mortal Kombat: Kitana and Mileena Mortal Kombat: Rayden and Kano #1.
  96. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat: Widowisko sceniczne Mortal Kombat: Live Tour

    – widowisko sceniczne, łączące sztuki walki, muzykę i pokaz laserowy, z historią osadzoną w świecie Mortal Kombat i z udziałem postaci z trzech części gry. Premiera odbyła się 14 września 1995 roku, później odbyła się trwająca do 1996 roku trasa dwóch zespołów, która objęła ponad 200 miast – widowisko adresowane do grupy wiekowej 7-16 lat.
  97. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat: Widowisko sceniczne Protoplaści Mortal Kombat: Live

    Tour: Teenage Mutant Ninja Turtles Coming Out of Their Shells Tour 1990-1992 Mighty Morphin Power Rangers World Tour Live on Stage 1994-1996
  98. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat: Widowisko sceniczne Trasę Mortal Kombat: Live

    Tour promowano m.in. w kalifornijskiej stacji telewizyjnej KTLA w październiku 1995 roku tuż przed pokazami w Anahiem i Inglewood. Aktor wcielający się w Shang Tsunga, występujący w roli rzecznika przedsięwzięcia, musiał odpowiedzieć na pytanie, co dzieci mogą wynieść z widowiska bazującego na przepełnionej przemocą, kontrowersyjnej grze. - Zarówno sztuki walki, jak i to widowisko mają wyłącznie pozytywny przekaz. - Jaki pozytywny przekaz?
  99. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat: Serial animowany Mortal Kombat: Defenders of

    the Realm Serial animowany dla dzieci pierwotnie emitowany na kanale telewizji kablowej USA Network w ramach bloku USA Action Extreme Team. Serial miał tylko jeden sezon, na który składało się 13 około dwudziestominutowych odcinków, które emitowano od 21 września do 14 grudnia 1996 roku. Formuła „potwora tygodnia” z przemocą stonowaną do poziomu akceptowalnego w programach dla dzieci. Serial wykorzystuje elementy znane z filmu (m.in. zwycięstwo Liu Kanga w walce z oryginalnym Sub Zero) i wygląd postaci z trzeciej gry. W ramy programu wchodziły także m.in. dłużej nadawane seriale animowane Street Fighter, Savage Dragon i Wing Commander Academy.
  100. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat: Serial animowany Zjawisko serialu animowanego bazującego

    na materiale dla dorosłych w latach 80. i 90 XX wieku. Rambo (Rambo: The Force of Freedom) 1986 Robocop (RoboCop) 1988 Conan: Łowca przygód (Conan the Adventurer) 1992-1993
  101. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat: Serial animowany Formuła „potwora tygodnia” –

    grupa zebranych przez Raidena wojowników broni Ziemi przed atakami przedostających się przez portale istot z Outworldu oraz innych krain, zwykle znanych z gry lub będących ich wariacjami (Karbrac – Baraka).
  102. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat: Serial animowany Formuła „potwora tygodnia” –

    grupa zebranych przez Raidena wojowników broni Ziemi przed atakami przedostających się przez portale istot z Outworldu oraz innych krain, zwykle znanych z gry lub będących ich wariacjami (Karbrac – Baraka).
  103. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat: Serial animowany W serialu zadebiutował Quan

    Chi, który później pojawił się w grach Mortal Kombat 4, Mortal Kombat Mythologies: Sub Zero i serialu aktorskim Mortal Kombat: Conquest.
  104. Rozszerzanie franczyzy Mortal Kombat: Mortal Kombat Mythologies Mortal Kombat Mythologies:

    Sub-Zero – pierwszy spin-off serii Mortal Kombat. Rozwój lore Mortal Kombat i poszukiwanie formuły gier alternatywnej względem głównej serii bijatyk jeden na jednego – połączenie side-scrollerowej przygodówki i beat ’em up. Premiera wersji na PSX – 1 października 1997 roku, niespełna dwa miesiące przez drugim filmem.
  105. Fatality na serii filmowej: Mortal Kombat 2: Unicestwienie Sytuacja opisana

    w zakończeniu Johnny’ego Cage’a do Mortal Kombat II się nie wydarzyła.
  106. Fatality na serii filmowej: Mortal Kombat 2: Unicestwienie Mortal Kombat

    2: Unicestwienie (Mortal Kombat: Annihilation) 1997, John R. Leonetti Mortal Kombat Mortal Kombat 2: Unicestwienie Budżet: ok. 30 mln. dol. Box-office: ok. 51 mln. dol. Budżet: ok. 20 mln. dol. Box-office: ok. 125 mln. dol. Trzecia część planowanej trylogii nigdy nie została zrealizowana.
  107. Fatality na serii filmowej: Mortal Kombat 2: Unicestwienie Film bazuje

    na fabule gry Mortal Kombat 3 i zawiera postaci z Ultimate Mortal Kombat 3.
  108. Fatality na serii filmowej: Mortal Kombat 2: Unicestwienie Problemy filmu

    – próba pomieszczenia w fabule niemal wszystkich postaci z gry...
  109. Fatality na serii filmowej: Mortal Kombat 2: Unicestwienie ...choć zwykle

    nie mają co robić – pojawiają się i znikają.
  110. Fatality na serii filmowej: Mortal Kombat 2: Unicestwienie Problemy filmu

    – próba zawarcia jak największej liczby ciosów specjalnych.
  111. Fatality na serii filmowej: Mortal Kombat 2: Unicestwienie Problemy filmu

    – próba zawarcia jak największej liczby ciosów specjalnych.
  112. Fatality na serii filmowej: Mortal Kombat 2: Unicestwienie Problemy filmu

    – próba zawarcia jak największej liczby ciosów specjalnych.
  113. Fatality na serii filmowej: Mortal Kombat 2: Unicestwienie Problemy filmu

    – koszmarne (i nadużywane) efekty specjalne.
  114. Fatality na serii filmowej: Mortal Kombat 2: Unicestwienie Twórcy filmu

    twierdzą, że decydenci w New Line Cinema zdecydowali się wypuścić nieukończoną wersję filmu po jej entuzjastycznym przyjęciu na pokazach testowych.
  115. Fatality na serii filmowej: Mortal Kombat 2: Unicestwienie Dramatyczny apel

    twórców do fanów na stronie internetowej mortalkombat.com:
  116. Fatality na serii filmowej: Mortal Kombat 2: Unicestwienie Dramatyczny apel

    twórców do fanów na stronie internetowej mortalkombat.com:
  117. Fatality na serii filmowej: Mortal Kombat 2: Unicestwienie Dramatyczny apel

    twórców do fanów na stronie internetowej mortalkombat.com:
  118. Łabędzi śpiew Mortal Kombat jako multimedialnej franczyzy Mortal Kombat: Porwanie

    (Mortal Kombat: Conquest) – serial aktorski z akcją rozgrywającą się w świecie Mortal Kombat, pierwotnie emitowany od 3 października 1998 roku do 2 maja 1999 roku przez stację TNT. Prequel wydarzeń z filmów aktorskich – opowieść o oryginalnym Kung Lao. Serial anulowano po jednym 22-odcinkowym sezonie zakończonym clifhangerem, z którego wynika, że Kung Lao, jego pomocnicy i inne postaci zostały zgładzone.
  119. Gry z serii Mortal Kombat wkraczają w pełne 3D: Mortal

    Kombat 4 Gra trafiła na automaty we wrześniu 1997 roku, nieco ponad dwa miesiące przed premierą filmu Mortal Kombat 2: Unicestwienie – wersje na konsole i PC-y ukazały się w 1998 roku.
  120. Gry z serii Mortal Kombat wkraczają w pełne 3D: Mortal

    Kombat 4 Materiały promocyjne wygrywały to, że w grze zaimplementowano walkę z użyciem broni białej. Front ulotki promującej grę w wersji na automaty. Spot promocyjny.
  121. Gry z serii Mortal Kombat wkraczają w pełne 3D: Mortal

    Kombat 4 Koniec epoki – ostatnia gra z serii Mortal Kombat wprowadzona na automaty, późniejsze będą już tworzone wyłącznie z myślą o konsolach, a od dziewiątej osłony także PC-tach.
  122. Gry z głównej serii Mortal Kombat z lat 2002-2008 2002

    2004 2006 2008 Choć gry z serii Mortal Kombat sprzedawały się dobrze i zasadniczo zbierały pozytywne recenzje, kondycja finansowa Midway pogarszała się – w końcu firma ogłosiła bankructwo w 2009 roku. Większość aktywów firmy została przejęta przez Warner Bros. Interactive Entertainment.
  123. Gry z głównej serii Mortal Kombat od NetherRealm Studios 2011

    2015 2019 2023 Pierwszy miękki reboot serii. Drugi miękki reboot serii. Wersje postaci z różnych okresów. Akcja osadzona 25 lat później. Brak chęci stworzenia wyraźnej ciągłości fabularnej, jak w poprzednich odsłonach.
  124. Ostatnie lata: Mortal Kombat (ponownie) jako multimedialna franczyza Kolejne gry

    na konsole i PC: Druga gra mobilna: Film aktorski: Cztery pełnometrażowe filmy animowane: + prace nad sequelem.
  125. Dziękuję za uwagę e-mail: [email protected] academia.edu: https://wroc.academia.edu/DawidG%C5%82ownia researchgate.net: https://www.researchgate.net/profile/Dawid_Glownia facebook:

    https://www.facebook.com/Pan-Optykon-197132843720791/ youtube: https://www.youtube.com/channel/UCK-F65Mg6zflQjtre4s3SOQ spotify: https://open.spotify.com/show/5C38v2FYHtPrcc1JKHWfEg buycoffe: https://buycoffee.to/panoptykon/ www: http://pan-optykon.pl/