Upgrade to Pro — share decks privately, control downloads, hide ads and more …

Celery - Dağıtık iş yöneticisi [tr]

Celery - Dağıtık iş yöneticisi [tr]

Emre Yılmaz

March 23, 2012
Tweet

More Decks by Emre Yılmaz

Other Decks in Programming

Transcript

 1. Ne için lazımdı? - Request-response döngüsü içinde yeri olmayan işlerin

  hepsi - 3.parti API servisleriyle iletişim kuran kod blokları - Tekrar eden işler (cron replacement) - Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için, kullanıcıyı bloklamayan “uzun süren işler, hesaplamalar”. - İşlerin tamamının queue(kuyruk) implementasyonu ile yönetilmesi.
 2. Öne çıkan özellikleri - 1  Kuyruk yönetimi için birçok

  backend imkanı (rabbitmq, redis, mongodb, couchdb, SQL)  Fault-tolerant yapı. İşçiler exception fırlatırsa, düşerse, data kaybı yaşanmaz.  Dağıtık yapı. Birden fazla sunucuda birden fazla process aynı anda çalışabilir. Multi-processing desteği içinde.  Güçlü monitoring/logging desteği.
 3. Öne çıkan özellikleri - 2  Framework bağımsız. Django desteği

  güçlü ama herhangi bir python uygulamasında kullanılabilir.  Result Store desteği. (Database, MongoDB, Redis, Tokyo Tyrant, Cassandra, AMQP )  Webhooks ile cross-platform çalışabilir.
 4. Öne çıkan özellikleri - 3  Periyodik işler. (cron is

  dead, long live celery!)  İşler için retry desteği. (bir worker başarılı olana kadar 5 defa çalışmayı denesin.)  Rate limit desteği. X işi için dakikada 200'den fazla iş alma!
 5. Destek için  Irc.freenode.net #celery (Ask solem / Ana geliştirici

  ile günün hangi saati olursa olursa olsun, soru-cevap imkanı.) “<asksol> brb, important mission it seems, I am currently the only one in that knows how to get the baby to sleep ;)”  Email listesi groups.google.com/group/celery-users  Emre Yılmaz? [email protected]