Upgrade to Pro — share decks privately, control downloads, hide ads and more …

node.js: zápisky z fronty (Battle guide to node...

Almad
September 22, 2012

node.js: zápisky z fronty (Battle guide to node.js)

[czech] V Apiary používáme node.js v produkci už přes rok.

Proč se zamyslet nad tím, zda ho chcete? A na co se připravit a na co si dát pozor, pokud se do toho pustíte?

Almad

September 22, 2012
Tweet

More Decks by Almad

Other Decks in Programming

Transcript

  1. Historie  webu (stručná  a  nepřesná) Proč mě poslouchat a zabývat

    se node.js je dobrá otázka, takže nejprve historické okénko
  2. Web  ’95 Vznik webu: stránky jsou statické, jen nahrajeme HTML

    přes FTP. Easy-peasy, super. Kdo umí vyslovit HTML bez zakoktání, bere velké peníze.
  3. Web  27.8.2001 Dynamické “části”, menu, uživatelská jména a informace o

    posledním přihlášení, datum -- tedy šablony. Prorazil šablonovací jazyk PHP nad SSI a CGI, v jednoduchosti a graduální učící křivce je síla. Statická část se bouří, argumentuje rychlostí a mladostí “nových” a chce psát moduly v C, případně řešit vše pomocí vkládání přes SSI (server-side includes). Kdo umí vyslovit “CMS” nebo “SEO” bez zakoktání a nainstalovat Wordpress, bere velké peníze.
  4. Web  ’05 CMS (content management systém, “redakční systémy”) a jejich

    následovníci. (Jedna) centrální databáze, MVC framework, Rails, Django. PHPkisti se bouří, argumentují pomalostí a neozkoušeností a Davídek Nettuje.
  5. Web  ’12         Více datových zdrojů, relační,

    grafové, dokumentové databáze, 3rd party APIs (více v dalších slidech) JavaScriptaři vymýšlí node.js. Djangisti argumentují neefektivitou, postačující rychlostí a novostí bez knihoven. Kdo umí vyslovit “UX” bez zakoktání a nakreslit čtvereček, bere velké peníze.
  6. Více  datových  zdrojů Analytická data v hadoopu, cache v memcached,

    grafová data v neo4j jste-li bohatí, mnohé druhy dat v redisu, dokumentová data v mongu/couchi.
  7. haters  gonna  hate node.js je jen jedna z variant. Kazdopadne,

    Djangisti a Rubysti argumentuji novosti, absenci zakladni knihovny, pomalosti, neozkousenosti...
  8. Smyčka Event loop. Jeden ze způsobů řešení parelelních přístupů, “obchází”

    cenu za kontext switch. Něco jako cooperative multitasking ve Windows 3.11.
  9. V8 Jedna z nejlepších language-specific VM, brutálně rychlá. Mozkový výkon

    by se dal utratit líp, ale co se dá dělat. Byť se tak místy snaží tvářit, pořád to samozřejmě není full-fledged platforma, které jsou rozumné jenom dvě (JVM a .NET CLI).
  10. JavaScript Starý, ale lepší jazyk, než si myslíte. Má své

    chyby, ale jsou všeobecně známé. Nový assembler webu.
  11. ...všude... Děsivá představa pro mnohé, ale kupodivu tím ten jazyk

    dostává lepší rozměr: šetří se kongitivní kontext-switche z hranic mezi systémy.
  12.      Kafe  pomáhá CoffeeScript opravuje spoustu problematických míst JS,

    doporučuju. Částečně ovšem ruší tu výhodu z předchozího slajdu, takže je dobré jím nahrazovat konzistentně.
  13. Neblokující  I/O Neblokující != rychlejší. Je tu ovšem lepší odolnost

    proti problémům se sítí etc., kdy requesty “umřou”, ale původní vlákno typicky stejně blokuje až do timeoutu.
  14. Existující  komunita JS umí spousta lidí, co měli tu smůlu,

    že pracovali na frontendu. Znamená to, že velmi rychle vznikají knihovny na všechno a ”platforma” se posouvá dopředu překvapivě rychle.
  15. Streamování Výchozí přístup je, že se nebufferuje. Jak přichází data

    do systému (po chuncích po buffer flushích), tak se zpracovávají. Člověk díky tomu designuje systémy na tohle zpracování tak nějak defaultně, což je většínou v kontrastu s přístupem jinde. S pamětí to dělá dobré věci.
  16. JavaScript meetup 29.11. Felix Geisendörfer (node.js core commiter) Writing high

    performance binary parser in node.js http://praguejs.cz/ ...a hlasujte pro kvadrukoptéru, bude určitě levnější a zábavnější!!!11!!11!
  17. Estetika CoffeeScript: Když si člověk dá práci se zarovnáním šipek

    a rovnítek (editory pomáhají), kód se velmi dobře čte. Vzhledem k tomu, že pokud to výkonnost dovoluje, je čitelnost snad nejdůležitější atributu kódu...
  18. tail  -­‐f  /var/log/messages  |  coffee  logserver.coffee Čteme input a posíláme

    ho v realtime do browseru. Super flexibilní v unix ekosystému...zdarma prakticky na čtyři řádky. Plný funkční kód s HTML bordelem je na https://gist.github.com/3756594
  19. CPU Na rozdíl od I/O, CPU je blokující. Cokoliv co

    se zasekne na procesoru (jako třeba regexp catastrophic backtracking) “zabije” celý server.
  20. Funkce getData  =  -­‐>  “mock  data” Mějmě jednoduchou funkci, která

    vrací nějaká data -- ještě budeme řešit jaká, takže si vrátíme něco co zatím stačí.
  21. Změna  zdroje  dat getData  =  (cb)  -­‐>      

     Model.findOne()  (m)  -­‐>                cb  m.data ...pak se k tomu vrátíme a data od někud skutečně vezmeme, třeba z databáze a vrátíme je onomu callbacku...
  22. ...který tam původně nebyl -> změna signatury funkce a flow

    všeho co ji používá. Rule of thumb: pokud by se vaše funkce mohla dotknout libovolného I/O, rovnou si předávejte callback.
  23. Chybějící  callback E.T. volat domu: stává se, že chyba v

    aplikaci se projeví tak, že člověk zapomene zavolat finální callback/render do browseru, tj. žádný traceback, nic. Debugging toho je občas mírně frustrující.
  24. newFunction  =  -­‐>  log  =  'abc'    newFunction  =  function()

     {        var  log;        return  log  =  'abc';    }; Pakliže funkce ve vyšším scope neexistuje, správně se vytvoří s var, tj. jenom pro podřízený scope --- výborně, opravuje to jednu z poměrně frustrujících věcí v JS (člověk omylem plevelí globální scope).
  25. log  =  require  './log' newFunction  =  -­‐>  log  =  'abc'

       log  =  require('./log');    newFunction  =  function()  {        return  log  =  'abc';    }; ...nicméně pokud už tam stejná proměnna existuje (samozřejmě nezávisle na tom, jakého typu), je místo toho přepsána. To znamená, že funkce nejsou zcela zapouzdřené -- jsou ovlivňovány kontextem ze svého nadřazeného scope. IMO nedobrá volba.
  26. API  je  pro  konzervy Trochu souvisí s předchozími poznámkami. Komunita

    je mladá a kreativní a dynamická a změn zpětné kompatibility se nebojí, s čímž je potřeba počítat. Node samotné už nicméně dosti stabilní je na změny API dává pozor, ekosystém k tomu ještě musí dojít.
  27. Výjimky  zabíjí Neodchycená výjimka zabije celý proces/server a většinou to

    za vás nikdo moc neřeší: standardní pattern je výjimky nevyhazovat, ale vracet v callbacích jako první parametr. Stát se to ovšem z vašeho kódu může a je potřeba na to dávat pozor. (Třeba node-raven se to snaží řešit přes raven.patchGlobal, ale funguje to tak nějak všelijak.)
  28. The guys that are getting paid the big bucks to

    deliver scalable solutions aren’t up at night feverishly rewriting their systems in Node. They’re doing what they’ve always done: measuring, testing, benchmarking, thinking hard, keeping up with the academic literature that pertains to their problems. That’s what scaling in the large necessitates. -- Alex Payne Škálování Když řikám škálování tak myslim cestu ke Škálování, nikoli stránky velikostí čínského eshopu jako seznam nebo centrum.
  29. Concurrency  lock-­‐in Když člověk roste ke škálování, mění se přístupové

    vzorce. Díky tomu se v čase mění i vhodná řešení. V node.js je člověk zamčen, nemá možnost volby -- All Hail To Mighty Evenloop. Tohle časem člověka může bolet...na druhou stranu, v momentě, kdy řeší takové problémy, tak to znamená, že je na tom dobře.
  30. Kam  s  ním? I/O bound věci Distribuce dat (a APIs)

    Proxy Realtime / server push Tam, kde se dájí sdílet data mezi serverem a klientem (tj. javascript-heavy appky nebo při sdílení klíčové komponenty, jako třeba DSL/parseru).
  31. The Way of Node • Node  is  a  platform. •

    Node  is  JavaScript. • Node  is  callbacks  &  Streams. • Node  is  not  pretending  it  is  blocking  when  it  is  not. • Node  is  not  going  to  include  that  module. • Node  is  for  building. • Node  is  a  community. • Node  is  faster. • Node  is  fun. -­‐-­‐  Mikeal  Rogers Převzato z http://www.mikealrogers.com/posts/the-way-of-node.html , thx & kudos!
  32. Až budete psát příští aplikaci, zamyslete se, jestli na daný

    problém více nesedí vhodnější technologie, jestli jen neohýbate ty co znáte, protože jste po kotníky zakopání v nějaké komfortní zóně. No a kdyby vám to ve vaší firmě nechteli dovolit...
  33. Thank You • http://pinkie.ponychan.net/chan/files/src/133479594662.png • http://www.flickr.com/photos/sukanto_debnath/519690623/sizes/o/in/photostream/ • http://www.flickr.com/photos/nicholasro/4784567537/sizes/z/in/photostream/ • http://www.flickr.com/photos/7989285@N07/1794265047/sizes/z/in/photostream/

    • http://www.flickr.com/photos/28157757@N05/5715697350/sizes/l/in/photostream/ • http://www.flickr.com/photos/oskay/265899784/sizes/l/in/photostream/ • http://www.flickr.com/photos/tambako/4831699383/sizes/l/in/photostream/ • http://www.flickr.com/photos/astragony/4852775794/sizes/l/in/photostream/ • http://www.flickr.com/photos/albertoalerigi/2886157131/sizes/l/in/photostream/ • http://www.flickr.com/photos/tambako/2361526167/sizes/l/in/photostream/ • http://www.flickr.com/photos/jam343/4952338/sizes/o/in/photostream/ • http://www.flickr.com/photos/stolensnapshot/3333052115/sizes/l/in/photostream/ • http://www.flickr.com/photos/seeminglee/601883302/sizes/o/in/photostream/ • http://www.flickr.com/photos/yakobusan/2995035580/sizes/o/in/photostream/ • http://www.flickr.com/photos/striatic/2191404675/sizes/z/in/photostream/ • http://www.flickr.com/photos/boltron/4461019149/ • http://www.flickr.com/photos/olibac/3462198490/sizes/o/in/photostream/ • http://www.flickr.com/photos/anieto2k/5401318057/sizes/l/in/photostream/ • http://www.flickr.com/photos/68387408@N00/2661844560/ • http://www.flickr.com/photos/raindrift/7095243379/in/set-­‐72157629492908038/ • http://www.flickr.com/photos/13589188@N00/3164471672/ • http://www.flickr.com/photos/67471595@N00/1353578358/ • http://www.flickr.com/photos/26063220@N00/3480359060/ Everything under CC commercial on flickr through compfights -- thanks you too! (aka Credits)