Upgrade to Pro — share decks privately, control downloads, hide ads and more …

Pięć kroków na drodze do upadku

Pięć kroków na drodze do upadku

More Decks by Akademickie Spotkania Biblijne

Other Decks in Research

Transcript

 1. (1)Wąż natomiast był przebieglejszy, niż wszystkie inne dzikie zwierzęta, które

  stworzył PAN Bóg. Zapytał on kobietę: Czy rzeczywiście Bóg powiedział, że nie wolno wam jeść żadnych owoców z drzew ogrodu? (2) Kobieta odpowiedziała: Owoce z drzew ogrodu jeść możemy. (3) Bóg zabronił nam jedynie jeść owoce z drzewa, które rośnie w środku ogrodu. Polecił: Nie jedzcie z niego ani go nie dotykajcie, abyście nie pomarli. (4) Wówczas wąż zapewnił kobietę: Na pewno nie pomrzecie. (5) Ale Bóg wie, że gdy tylko zjecie z tego drzewa, otworzą się wam oczy i staniecie się jak Bóg — poznacie dobro i zło.
 2. (6) Kobieta przyjrzała się owocom. Wydały jej się warte spróbowania,

  wyglądały pięknie, a ponadto mogły ziścić pragnienie poznania. Sięgnęła więc po owoc, zerwała i zjadła. Podała też mężowi, który z nią przebywał. On również zjadł. (7) Wówczas otworzyły się oczy im obojgu i zobaczyli — że są nadzy. Spletli więc figowe liście i sporządzili sobie z nich przepaski. (8) Wkrótce jednak usłyszeli PANA Boga. Przechadzał się On po ogrodzie w powiewie dnia. Słysząc to człowiek ukrył się wraz z żoną przed PANEM Bogiem między drzewami ogrodu. (9) Jednak PAN, Bóg, zaczął wołać człowieka: Gdzie jesteś? (10) A on na to: Usłyszałem, że jesteś w ogrodzie i przestraszyłem się, bo jestem nagi — dlatego ukryłem się!
 3. (11) Kto ci powiedział, że jesteś nagi? — zapytał Bóg.

  — Czy zjadłeś owoc z drzewa, z którego zakazałem ci jeść? (12) Człowiek odparł: To kobieta, którą mi dałeś, aby była ze mną! Ona dała mi owoc z tego drzewa— i zjadłem. (13) PAN Bóg zwrócił się do kobiety: Cóż ty takiego zrobiłaś? Wąż mnie zwiódł — wyjaśniła — i zjadłam. (14) PAN Bóg zatem zwrócił się do węża: Ponieważ to uczyniłeś, będziesz szczególnie przeklęty wśród bydła i dzikich zwierząt. Będziesz pełzał na brzuchu i będziesz jadł proch przez resztę dni swego życia!
 4. (15) Wzbudzę też nieprzyjaźń między tobą i między kobietą, między

  twoim potomstwem i między potomstwem jej - ono zdepcze ci głowę, a ty zdepczesz mu piętę. (16) Natomiast do kobiety powiedział: Bądź pewna, że pomnożę twój trud i bóle rodzenia. W bólach będziesz rodziła dzieci, na mężu będziesz skupiać pragnienia - a on będzie nad tobą panował.
 5. (17) W końcu zwrócił się do Adama: Ponieważ posłuchałeś swojej

  żony i zjadłeś z drzewa, o którym ci powiedziałem: Nie wolno ci z niego jeść! Z powodu ciebie ziemia będzie przeklęta! W trudzie będziesz zdobywał pożywienie i to po wszystkie dni swojego życia! (18) Będzie ci rodzić ciernie i osty, a pokarmem ci będą zbiory pól.
 6. (19) W pocie czoła będziesz jadł chleb,aż powrócisz do ziemi,

  gdyż z niej zostałeś wzięty - bo jesteś prochem i obrócisz się w proch. (20) Potem człowiek nadał swej żonie imię Ewa, gdyż ona stała się matką wszystkich żyjących. (21) PAN, Bóg, ubrał Adama i jego żonę w odzienie, które sporządził ze skór. (22)Potem PAN, Bóg, powiedział: Ponieważ człowiek stał się taki, jak jeden z Nas — zna dobro i zło — to oby teraz nie wyciągnął ręki i nie zerwał owocu również z drzewa życia; oby nie zjadł i nie żył przez to na wieki! (23) Dlatego PAN, Bóg, usunął człowieka z ogrodu Eden, aby uprawiał ziemię, z której został wzięty.
 7. (24) Tak to właśnie go wygnał, a na wschód od

  Edenu ustawił cheruby wraz z płomieniem wirującego miecza. Ich zadaniem było strzec drogi do drzewa życia.
 8. „W ten sposób wielki smok, znany z dawien dawna wąż,

  określany jako diabeł i szatan, który zwodzi cały zamieszkały świat, został zrzucony na ziemię. Wraz z nim zrzucono jego aniołów.” Objawienie Św. Jana 12:9
 9. Czuwajcie i módlcie się, abyście nie popadli w pokuszenie; duch

  wprawdzie jest ochotny, ale ciało mdłe. Ew. Mateusza 26:41
 10. „A jeżeli jednego można pokonać, to we dwóch można się

  ostać; a sznur potrójnie wiązany nie tak szybko się zerwie” Księga Kaznodziei Salomona 4:12
 11. KROK 3: PYCHA I POŻĄDANIE „(5) Ale Bóg wie, że

  gdy tylko zjecie z tego drzewa, otworzą się wam oczy i staniecie się jak Bóg - poznacie dobro i zło. (6) Wydały jej się warte spróbowania, wyglądały pięknie, a ponadto mogły ziścić pragnienie poznania.”
 12. „(19) Bo stworzenie z tęsknotą oczekuje objawienia się synów Boga.

  (20) Gdyż stworzenie zostało poddane marności – nie z własnej woli, lecz z woli Tego, który je poddał – w nadziei, (21) że i samo stworzenie zostanie wyzwolone z niewoli skażenia i wprowadzone w chwalebną wolność dzieci Boga.” List do Rzymian 8:19-21
 13. „(19) Bo stworzenie z tęsknotą oczekuje objawienia się synów Boga.

  (20) Gdyż stworzenie zostało poddane marności – nie z własnej woli, lecz z woli Tego, który je poddał – w nadziei, (21) że i samo stworzenie zostanie wyzwolone z niewoli skażenia i wprowadzone w chwalebną wolność dzieci Boga.” List do Rzymian 8:19-21 „(15) Wzbudzę też nieprzyjaźń między tobą i między kobietą, między twoim potomstwem i między potomstwem jej —ono zdepcze ci głowę, a ty zdepczesz mu piętę.” Księga Rodzaju 3:15