Biznes "od zawsze" przygotowywał rozwiązania na własne potrzeby, bez udziału osób z obszaru IT. Robił to całkowicie samodzielnie lub zatrudniał informatyków i tworzył „shadow IT”. Potem nadeszły czasy standaryzacji i centralizacji i to podejście uległo marginalizacji. W czasach cyfrowej transformacji ten problem wrócił jednak ze zdwojoną siłą.
„Duże IT” często uwikłane jest w wielkie projekty transformacyjne lub wspiera fuzje i przejęcia. Biznes ma jednak całe morze potrzeb biznesowych – być może drobnych, ale pilnych i istotnych z ich perspektywy.
Jednocześnie technologie do przygotowywania rozwiązań samodzielnie przez biznes mocno dojrzały. Pojawiły się narzędzia RPA, Low-Code lub wręcz No-Code (często działające w chmurze i pozwalające budować aplikacje zdecydowanie bardziej dojrzałe niż kiedyś).
W prezentacji przedstawiam jak postępująca demokratyzacja tworzenia rozwiązań IT jest postrzegana przez biznes i jak przez architektów i czy uda się znaleźć podejście win-win, satysfakcjonujące obydwie strony.