Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Redaktor serwisu Robonomika.pl Zarządzanie strategiczne IT, architektura korporacyjna, robotyzacja biznesu Naukowiec Budowanie świadomości poprzez prelekcje, warsztaty, konferencje, książki i artykuły „Ewangelista” Doświadczenia z kilkudziesięciu projektów dotyczących transformacji, architektury i strategii IT Praktyk
od robotyzacji nie ma odwrotu Zamiast podsumowania: trudne słowo na „A” czyli co stanie się źródłem przewagi konkurencyjnej w nadchodzących latach Postrzeganie robotyzacji biznesu - obecnie i w przyszłości czyli jak może zmienić się podejście do robotyzacji biznesu w sektorze usługowym 01 02 03 Świt ery robotów
perspektywy firm sektora usług działających w Polsce. Zupełnie inaczej sytuacja może wyglądać z perspektywy krajów gdzie są centrale międzynarodowych firm, lub z krajów gromadzących globalnych dostawców prostych usług outsourcingowych.
i nic nie wskazuje, aby tendencja się zmieniła. Rosnące koszty pracy Liczba osób w wieku produkcyjnym w Polsce będzie bardzo istotnie spadać (da się to istotnie zauważyć już po 2020). Zmniejszająca się dostępność pracowników Młodzi pracownicy chcą ciekawą, stosunkowo dobrze płatną pracę w rozsądnych godzinach, bez zobowiązań. Zmiana postaw młodych pracowników Kontekst robotyzacji Coraz więcej firm cyfryzuje swoje procesy, pojawiają się gigantyczne zasoby danych w formie elektronicznej. Rosnąca cyfryzacja procesów i danych W coraz większej liczbie branż polskie firmy muszą zaczynać się mierzyć z globalnymi konkurentami. Nasilająca się globalna konkurencja Menadżerowie są opłacani za osiąganie „tu i teraz” dobrych wyników finansowych i zapewnienie wzrostu biznesu. Krótkoterminowa perspektywa biznesu .
kosztów (przysłowiowe „cięcie FTE”). Środek „cięcia” kosztów Robotyzacja obecnie ma w najlepszym wypadku charakter wspierający (zarówno od strony biznesu jak i IT), a często traktowana jest jako mało zobowiązujący eksperyment. Mały fragment szerszej „układanki” Ponieważ robotyzacja jest utożsamiana z nowoczesnością i innowacyjnością część menadżerów traktuje ją jako element, którego nie wypada nie mieć. Element komunikacji z otoczeniem Obecne postrzeganie robotyzacji .
sztuczną inteligencją, co pozwoli na objęcie nią bardzo szerokiego spektrum procesów w firmie. Robotyzacja kognitywna Ekspansja robotyzacji w przedsiębiorstwie Roboty mogą stać się kluczowym „assetem” przedsiębiorstwa, a robotyzacja stanie się strategicznym kierunkiem jego działania. Robotization-as-a-Strategy (RasS) Fundament działania przedsiębiorstwa Część podmiotów może powołać spółki zależne, których procesy będą praktycznie zautomatyzowane, a całe spektrum decyzji będzie podejmowane autonomicznie (przez AI). Autonomous Enterprise (AE) W pełni zautomatyzowana firma . Co nas może czekać w ciągu 5 lat? . . .
nie jest tematem dla IT, lub nawet dla działów Back Office – to dyskusja o przyszłym modelu biznesowym firmy • Strategiczne podejście do robotyzacji to maraton, nie sprint – wymaga czasu, wytrwałości i… pieniędzy • Zaawansowana robotyzacja to ciągłe eksperymentowanie (i zgoda na porażki – z tym jest problem w PL) • To, że nasi konkurenci (globalni) nic nie mówią o robotyzacji, nie oznacza, że nic nie robią
że: • tego nie ma, • na nas to nie oddziałuje, • możemy to ignorować. Mówimy o zmianach rozłożonych na 10-15 lat. Nie skończmy, jak powoli gotowana żaba… .