Upgrade to Pro — share decks privately, control downloads, hide ads and more …

Co je dešťová zahrádka a jak na ní

Vit Rous
August 27, 2019

Co je dešťová zahrádka a jak na ní

Chcete vědět, co je to vlastně ta dešťová zahrádka? Nebo už to víte a chtěli byste si ji postavit na zahradě, ale pořád nějak nevíte, jak na to. Tahle prezentace by vám mohla aspoň trochu pomoci do začátku.

Vit Rous

August 27, 2019
Tweet

More Decks by Vit Rous

Other Decks in Education

Transcript

  1. Co je dešťové zahrádka a jak na ní VÍT ROUS

    26. ročník Veletrhu EVVO 2019 – Bez vody to nejde
  2. 2 Řešíme vodu, přirozeně PŘEDSTAVENÍ A OBSAH PŘEDNÁŠKY Přednášející: Ing.

    Vít Rous • Grania s.r.o. • FŽP ČZU • Projektant – kořenové čistírny, rybníky, potoky, HDV, PEO – vše „Nature Based Solutions“ • [email protected] • www.grania.cz Obsah přednášky: 1. Co je to dešťová zahrádka? 2. Jak na to - jednoduše 3. Jak na to - složitě
  3. 3 Řešíme vodu, přirozeně CO JE TO DEŠŤOVÁ ZAHRÁDKA ▪

    Bioretention = retence a infiltrace vody s vegetací ▪ Rain garden, (bio)swale ▪ Dešťová zahrádka / záhon, svejl (divné slovo) = vegetační průleh / příkop ▪ Sníženina (deprese) oproti okolnímu terénu pro zadržení a infiltraci vody s vegetací. ▪ Rozdíl rain garden / swale je v podstatě jen ve tvaru, velikosti ▪ Mnoho variací vegetace (i stromy), úpravy půdy (substrátu), doplňkových objektů (přepady, podzemní vsaky, předčištění)
  4. 4 Řešíme vodu, přirozeně CO JE TO DEŠŤOVÁ ZAHRÁDKA Zdroj:

    Hinman, C., Wulkan, B. (2012): Low Impact Development. Technical Guidance for Puget Sound. Washington. Hloubka vody: 15-30 cm Substrát: 30-45 cm mulč: 5-8 cm Typické hodnoty pro více sofistikované realizace. Je možno velmi zjednodušit, pokud jsme u RD někde na vesnici.
  5. 5 Řešíme vodu, přirozeně CO JE TO DEŠŤOVÁ ZAHRÁDKA Zdroj:

    Hinman, C., Wulkan, B. (2012): Low Impact Development. Technical Guidance for Puget Sound. Washington. Velmi variabilní v návrhu – od velmi přírodní jednoduché verze (garden - zahrádka) až po vysoce sofistikovaná technická řešení (planter – záhon / „květináč“).
  6. 6 Řešíme vodu, přirozeně CO JE TO DEŠŤOVÁ ZAHRÁDKA Zdroj:

    Hinman, C., Wulkan, B. (2012): Low Impact Development. Technical Guidance for Puget Sound. Washington. RAIN GARDEN
  7. 7 Řešíme vodu, přirozeně CO JE TO DEŠŤOVÁ ZAHRÁDKA Zdroj:

    Hinman, C., Wulkan, B. (2012): Low Impact Development. Technical Guidance for Puget Sound. Washington. BIORETENTION PLANTER
  8. 8 Řešíme vodu, přirozeně JAK NA TO ▪ 2 hlavní

    kritéria − množství vody z nepropustných povrchů − rychlost vsakování ▪ u nás do 24 hodin, v USA do 48 hodin, ▪ opět u RD na venkově je jedno, jestli bude i 3 dny stát voda – komáři mají vývojový cyklus delší https://www.finegardening.com/article/how-to-design-a-rain-garden
  9. 9 Řešíme vodu, přirozeně JAK NA TO – VELMI JEDNODUŠE

    ▪ Plocha zahrádky: − Vykopat díru v místě a na hloubku dešťové zahrádky ▪ Naplnit vodou ▪ Pokud se vyprázdní < 24 h je to v pohodě − Objem zahrádky pak je 5-10% nepropustné plochy ▪ hloubka max. 30 cm → z toho vyjde plocha https://www.finegardening.com/article/how-to-design-a-rain-garden
  10. 10 Řešíme vodu, přirozeně JAK NA TO – JEDNODUŠE ▪

    Rychlost vsakování: − Vsakovací test
  11. 11 Řešíme vodu, přirozeně JAK NA TO – JEDNODUŠE ▪

    Rychlost vsakování: − Vsakovací test
  12. 12 Řešíme vodu, přirozeně JAK NA TO – JEDNODUŠE ▪

    Kalkulátor pro vsakovací zařízení Co se zadává • Plocha střechy • Srážkoměrná stanice • Koeficient vsaku (dle zkoušky) -> plocha vsaku (pro podzemní vsak – doba prázdnění až 72 hodin!)
  13. 13 Řešíme vodu, přirozeně JAK NA TO – JEDNODUŠE ▪

    Problém − Kalkulátor je určen pro podzemní však -> delší doba prázdnění − Objem vody dle tzv. návrhového deště – 15 minutový déšť s vysokou (stále stejnou) intenzitou s peridiocitou* (četností) p = 0,1 nebo p = 0,2 – v mnoha případech dost nereprezentativní *Periodicita udává kolikrát do roka se déšť určité intenzity v daném místě vyskytuje. Periodicita 5 udává, že déšť příslušné intenzity se vyskytuje 5× do roka. Periodicita 0,2 označuje srážky, které se vyskytnou jednou za 5 let.
  14. 14 Řešíme vodu, přirozeně JAK NA TO – SLOŽITĚJI ▪

    Spočítat objem deště − nezapomenout na odtokový koeficient (nikdy neodteče 100%) − Program DES RAIN – proměnlivá intenzita deště, delší déšť!
  15. 15 Řešíme vodu, přirozeně JAK NA TO – SLOŽITĚJI ▪

    Spočítat rychlost vsakování − Koeficient vsaku – viz vsakovací zkouška (popřípadě hydrogeolog) − Qvsak – objem vsakované vody (m3/s) − f – koeficent bezpečnosti vsaku (1 – 2) − Kv – koeficient vsaku − Avsak – plocha vsaku (dešťové zahrádky) → množství dešťové vody / rychlost vsaku = doba prázdnění Qvsak = 1/f x kv x Avsak
  16. 16 Řešíme vodu, přirozeně JAK NA TO – SLOŽITĚ ▪

    Práce v týmu ▪ Hydrologické modelování − Pokud Vám nic neříkají názvy jako HEC – HMS nebo SWMM, tak je lepší se s někým domluvit na spolupráci.
  17. 20 Řešíme vodu, přirozeně A CO KYTKY? ▪ Musí snášet

    zamokření i delší sucho → druhy vlhčích luk a litorálních pásem ▪ Sítiny, ostřice, zevar, kosatce ▪ Lze využít i stromy ▪ Záleží také na půdě a umístění → od středu k okraji se mění doba zatopení ▪ Dle rychlosti vsakování se mění délka zatopení ▪ Je možné i nechat trávu (svejl) CC BY-SA 4.0 Lubor Ferenc - wikipedia CC BY-SA 4.0 Katarina Strunakova - wikipedia
  18. 21 Řešíme vodu, přirozeně AŤ ROSTOU DEŠŤOVÉ ZAHRÁDKY S KAŽDÝM

    DALŠÍM DEŠTĚM ▪ Když se voda vsákne do 24 hodin je to v klid. ▪ Často se může vsakovat i déle, pokud nic neohrožuje. ▪ Často stačí pouze svést okap do prohlubně a jen nějak vylepšit půdu. ▪ Kytky řešit od středu k okrajům (mokro → sucho). ▪ Když si nevím rady, tak se zeptat! Tak hurá do toho!