Upgrade to Pro — share decks privately, control downloads, hide ads and more …

Rumrock Live 7: Duppy Share

8638a10216c139a42d8e54be4f903645?s=47 RumRock
November 27, 2020

Rumrock Live 7: Duppy Share

Aha

8638a10216c139a42d8e54be4f903645?s=128

RumRock

November 27, 2020
Tweet

Transcript

 1. None
 2. After 9 months of sampling, blending and drinking, he got

  to the current award winning blend of The Duppy Share. We cant wait for him to tell us all about it. George launched The Duppy Share in 2015. Always an enormous fan of rum and of the Caribbean, he was desperate to create a brand that would bring people together in their love of rum. On a trip to Jamaica he happened to be in a bar on the beach. There a bartender told him that there was a concept called The Duppy Share, which was the name of the rum that fun loving spirits steal from the best distilleries in the Caribbean. He’d always wanted to create a blend of rums from the Caribbean that was more than the rum of its parts, and the Duppies had blazed a trail for him. If they could do it then why couldn’t he? George založil The Duppy Share v roce 2015. Jako dlouholetý fanoušek rumů a Karibiku toužil vytvořit značku, která by spojovala lidi milující rum. Během výletu na Jamajce se ocitl v baru na pláži. Právě tam mu barman vyprávěl o „duppy share“, tedy o rumu, který poťouchlí duchové kradou z každé lahve těch nejlepších karibských palíren. Vždycky chtěl vytvořit blend karibských rumů, který by ale byl víc než jen součtem jednotlivých částí. Duppies pro něj prorazili cestu. Když mohou oni, tak proč ne on? Po devíti měsících testování, míchání a pití vytvořil současný blend Duppy Share, který sbírá ocenění. Nemůžeme se dočkat, až nám o něm poví víc.
 3. Duppy was founded in 2015 and is the fastest growing

  UK rum brand Long story short Duppies are rum loving mischievous Caribbean spirits that swoop between the distilleries stealing the best of the rum. The Rum they steal is called The Duppy Share and Duppies take this to fuel the most epic of parties. Rum, který ukradnou, to je Duppy Share. Rum, který pohání ty nejlepší večírky. Duppy byl založen v roce 2015 a je nejrychleji rostoucí britskou značkou rumu. Long story short Duppies jsou poťouchlí karibští duchové, kteří poletují mezi palírnami a kradou to nejlepší z rumů. Rum, který ukradnou, to je Duppy Share. Rum, který pohání ty nejlepší večírky. Long story…. Během toho, co destilát roky zraje v sudech, část z něj se v důsledku vypařování vytratí. Výrobci skotské whisky téhle části říkají andělská daň. Podle karibských legend se temní duppies snášejí na ostrovy a kradou nejlepší díl z rumu. Duppies, mistři jemného umění míchání, si berou jen to nejlepší. Ale to je pro svět rumu moc mírné… Long story…. As whiskey ages in barrels, some of it evaporates over the years. In Scotland, they believe that this goes to the Angels, and they call it the Angel Share. This is far too tame for the world of rum… In the Caribbean, legend has it that mischievous Jamaican spirits called Duppies swoop between the distilleries, stealing the best of the rum. Spirit masters skilled in the fine art of blending, Duppies take only the best. The rum they steal is called The Duppy Share, and they use this to fuel the most epic of parties.
 4. The Duppy Share is a perfectly balanced, unique blend of

  premium rums from Jamaica and Barbados. They are very contrasting island styles. A fiery Jamaican Rum and a smooth Barbadian Rum makes The Duppy Share the perfect partner for cocktails or on the rocks. A big bold 3-year old, 100% pot still Jamaican Rum (Worthy Park), packed full of tropical fruit flavours up front is followed by a smooth 5-year Barbadian rum (Foursquare Distillery) giving a warm buttery finish. Duppy Share je unikátní a skvěle vybalancovaná směs prémiových rumů z Jamajky a Barbadosu. Oba rumy mají velmi kontrastní ostrovní styl. Ostrý jamajský rum a hladký rum z Barbadosu dělají z Duppy Share perfektního parťáka, který vám bude skvělou společností - ať už v koktejlech, nebo na ledu. Hrdý tříletý 100% pot still jamajský rum (Worthy Park) napěchovaný chutí tropického ovoce je následován jemným pětiletým rumem z Barbadosu (Foursquare Distillery), který blendu dodává teplý máslový dozvuk.
 5. The blend is so good, there is no need to

  add any sugar or flavourings. The Blend – Versatile, Balanced, Accessible 30% Jamaican – Fiery, Punchy, Tropical 70 % Barbadian – Smooth, Oaky, Buttery In a few words… Směs je to natolik dobrá, že není třeba přidávat cukry nebo příchutě. Pár slovy… Blend – Univerzální, vyrovnaný, přístupný 30% Jamajka – Ohnivý, řízný, tropický 70 % Barbados – Hladký, dubový, máslový
 6. No nasties – 100% natural flavours A rum lover’s spiced

  rum, heroing the incredible blend of aged rum from the Worthy Park distillery in Jamaica and the Four Square distillery in Barbados. Contains: Pineapple, ginger, vanilla, caramel, cola, grapefruit, basil mixed spices containing; clove, nutmeg and orange essential oil Nic navíc – 100% přírodní chuť Rum pro milovníka spiced rumů, který v sobě snoubí vyzrálé rumy z Worthy Park na Jamajce a z Four Square v Barbadosu. Obsah: ananas, zázvor, vanilka, karamel, kola, grep, bazalka směs koření obsahující; hřebíček, muškátový oříšek, pomerančové esenciální oleje