Upgrade to Pro — share decks privately, control downloads, hide ads and more …

Scam, Scum, Sacrum. Ile jest Scruma w Scrumie?

Scam, Scum, Sacrum. Ile jest Scruma w Scrumie?

Prezentacja ze spotkania Project Management Institute (PMI) w Krakowie, odświeżona z okazji spotkania PMI Poznań. Prezentacja punktuje najczęstsze problemy występujące podczas wdrożeń metody Scrum w środowisku średniej i dużej organizacji, powodów tych problemów upatrując w przyzwyczajeniach, kulturze organizacyjnej i obawie przed zmianą.

Tomek Włodarek

March 21, 2012
Tweet

More Decks by Tomek Włodarek

Other Decks in Business

Transcript

  1. Agile Software Development with Sacrum. Ken Schwaber, Mike Beedle Agile

    Project Management with Scum. Ken Schwaber The Enterprise and Scam. Ken Schwaber © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  2. © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany

    na licencji Creative Commons (by-nc-nd). Sacrum. Scam. Ile jest Scruma w Scrumie? bnd 1.00.04 Scum. Tomasz Włodarek
  3. agile (Agile Software Development) © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody

    wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  4. © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany

    na licencji Creative Commons (by-nc-nd). Zwinność (agility) oznacza (1) zdolność łatwego i szybkiego poruszania się; lekkość, zwrotność, bystrość; (2) zdolność do szybkiego myślenia i wyciągania wniosków; (3) elastyczność i potencjał – w sferze umiejętności i możliwości – do szybkiego i sprawnego dostosowywania się do zachodzących zmian. Odwaga bycia wystarczająco szczerym by przyznać, iż budowanie wartościowego oprogramowania jest procesem złożonym, który nie może zostać perfekcyjnie zaplanowany ze względu na zmieniające się otoczenie, wymagania i założenia.
  5. częsta kontrola adaptacja przejrzystość wysoka złożoność problemu © 2011 Tomasz

    Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  6. samoorganizacja klarowny cel © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania

    oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  7. GE/Durham 6 typów silników turboodrzutowych, >10000 elementów każdy, 8.5t, >1100

    szt. rocznie 212 techników, 24 osoby w konsyliach wspierających składających się z wydelegowanych członków zespołów, 1 manager 14 samoorganizujących się, interdyscyplinarnych zespołów Raven, Phoenix, Mirage, Trinity, Apollo, Odyssey, Eclipse, Liberty, Velocity, Summit, Freedom, Horizon, Team C, Galaxy wspólny cel, pełne właścicielstwo od początku do końca montażu, codzienne spotkania, regularne przeglądy 4 poziomy specjalizacji, równe wynagrodzenia, uzależnione jedynie od poziomu specjalizacji www.fastcompany.com/magazine/28/ge.html www.worldblu.com/live/2005/presentations/Chuck%20Williams.pdf © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  8. Scrum jest obecny w Polsce. Firmy różnej skali, branż, pochodzeniu

    kapitału. Offshoring, nearshoring, rodzime. Od kilku lat. Wszędzie. Najbardziej popularna ze wszystkich zwinnych metod: 58% Scrum, 17% hybryda Scruma z programowaniem ekstremalnym (XP), pozostałe łącznie 25% (w tym własne odmiany 5%). State of Agile Survey. 5th annual State of Agile Software Development Survey. VersionOne Inc., 2010 Skąd się wziął? Jest głównie promowany oddolnie przez zespoły projektowe 70%, coraz częściej postrzegany jest jako wymóg branży 33%, rzadziej wdrażany decyzją kierownictwa 26% czy jako wymóg klienta 15%. To interesujący fakt. Warto o tym pamiętać. Scrum w Polsce. Raport z badań. red. dr M.Ćwiklicki UEK, 2009 © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  9. …natychmiast pojawiają się wykręty – ScrumButs. ScrumButs to „powody”, dla

    których nie można w pełni wykorzystać Scruma, by rozwiązywać problemy, usprawniać działanie organizacji i uzyskiwać spodziewane korzyści. ScreamMaster podczas wdrażania Scruma… © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  10. (Wykręt)(Powód)(Alternatywa) Scrumujemy, ale (nasz Product Owner nie ma czasu)(bo jest

    bardzo zajęty swoimi sprawami)(więc Product Backlog jest przygotowywany przez Project Managera/Scrum Mastera) Scrumujemy, ale (Product Backlog jest zamrożony)(bo nasz Project Manager wymaga od nas deklaracji co do zakresu i czasu)(więc nie robimy testów, żeby wyrobić się na koniec Sprintów/wydań/projektów) Scrumujemy, ale (granice sprintów są umowne)(bo i tak ciągle wchodzi coś nowego)(więc po prostu lecimy z robotą) © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  11. (Wykręt)(Powód)(Alternatywa) Scrumujemy, ale (nie oddajemy gotowego softtware’u co sprint)(bo nie

    mamy testera w zespole, a zresztą i tak trzeba by się integrować z innymi zespołami)(więc QA – jak zdąży – robi testy wszystkiego na koniec projektu) Scrumujemy, ale (nie robimy Sprint Review)(bo i tak nikt tego nie rozumie)(więc pokazujemy coś Product Ownerowi średnio raz na pół roku) Scrumujemy, ale (retrospektywy to strata czasu)(bo i tak się nic nie zmienia)(więc po prostu ich nie robimy) © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  12. Scrum, ale... Scrumfall. WAGILE*. Pseudo–Scrum. Prawie–Scrum. “Elementy Scruma”. Quasi–agile. Flaccid

    Scrum. *waterfall agile (sic!) © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd). ScrumButs to przejawy wypracowanych przez lata postaw, tradycyjnie stosowanych praktyk i przyzwyczajeń. Kultura organizacyjna.
  13. Lęk przed rozmyciem terminów (zupełnie jakbyśmy teraz je kontrolowali) ©

    2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd). –W Scrumie nie mogę wyznaczać kamieni milowych. Nie da się wyznaczyć i monitorować ścieżki krytycznej. Nie wiem jaki jest status projektu. To niedopuszczalne! ” “
  14. Lęk przed pełzającym zakresem (zwykle i tak 30% wymagań ulega

    zmianie, a i tak „w dokumentacji po uzgodnieniach nie było co prawda mowy, że ma być, ale nie było też mowy, że ma nie być”) © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd). –Jak możemy się zdeklarować do czegokolwiek bez spisania kontraktu na zakres / bez książki wymagań / bez solidnej dokumentacji analitycznej / bez kompleksowego projektu architektury systemu? ” “
  15. Lęk przed utratą kontroli nad kosztem (tak jakbyśmy teraz go

    kontrolowali, tymczasem większość projektów przekracza budżet o 150– 1000%) © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd). –Ile to będzie kosztować? –A co dokładnie mamy zrobić? –Nie wiem, to wy jesteście specjalistami, powinniście to wiedzieć! ” “
  16. Lęk przed spowolnieniem tempa prac (paralelioza – niebezpieczna choroba wywołująca

    błędne przekonanie, że więcej pracy zostanie zrobione jeśli będzie ona wykonywana równolegle) © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd). –Mamy 42 projekty w toku, do każdego z nich przypisane są zasoby. Nie możemy tych ludzi nagle przekonfigurować w zespoły scrumowe i pozwolić im skupić się na pojedynczych funkcjonalnościach. Cała organizacja zwolni. ” “
  17. Lęk przed utratą kontroli (oddaniem odpowiedzialności) © 2011 Tomasz Włodarek.

    Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd). –Oni mają o czymś decydować?! Przecież będą tak robić żeby się nie narobić! Na ludziach można cokolwiek wymóc tylko z pozycji siły! ” “
  18. Lęk przed przejęciem kontroli (podjęciem odpowiedzialności) © 2011 Tomasz Włodarek.

    Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd). –Scrum jest kolejną sztuczką managementu, żeby nas jeszcze bardziej przycisnąć. To teraz mamy jeszcze robić ich robotę?! ” “
  19. Lęk przed zaangażowaniem (wykroczeniem poza swój grajdołek lub obnażeniem braku

    kompetencji) © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd). –Mam teraz co dwa tygodnie pokazywać jak to działa komuś z biznesu, szkoda czasu, to techniczne sprawy i tak nie skapują! –Przecież dewelopment nie operuje podstawowymi pojęciami i nie zna założeń biznesowych! Nie mam czasu. ” “
  20. Pierwotny strach przed nieznanym © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody

    wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd). –Ale przecież działamy, jakoś to idzie. Oczywiście mamy problemy, ale kto ich nie ma!? Po co to zmieniać? ” “
  21. brak czasu a zatem i przyzwolenia na popełnianie błędów fundamentalna

    potrzeba pewności i gwarancji © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  22. samoorganizacja Ludzie są inteligentni. Chcą osiągać sukcesy. Intuicyjnie dobierają właściwe

    (w danych okolicznościach) narzędzia służące realizacji celu. Szybka reakcja na dynamikę otoczenia. Skrócenie czasu podejmowania decyzji. Lepsze rozpoznanie potrzeb, lepsze dopasowanie nakładów do potrzeb. Wzrost motywacji. Odpowiedzialność. © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  23. samoorganizacja? Ludzie są leniwi i oszukują. Osłabienie zewnętrznej kontroli, ograniczenie

    ingerencji kierownictwa. Większa swoboda działania w zamian za obietnicę zwiększonego zaangażowania. Autonomia. Czy może anarchia? © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  24. kontrola, kontrola, kontrola Phone (Phony?) Driven Development (PDD) Ograniczanie dostępu

    do informacji. Brak bezpośredniego kontaktu z klientem lub osobami, które go reprezentują. Brak wglądu w długofalowe plany. Zanik kreatywności i motywacji. (wkrada się kaskadowość) Ograniczanie decyzyjności. Długa i zawiła ścieżka decyzyjna. Zanik kreatywności i motywacji. (wkrada się kaskadowość) Ograniczanie interdyscyplinarności. Osoby o różnych kompetencjach zaangażowane w przedsięwzięcie pracują w izolacji od siebie, realizując inne projekty na różnych etapach. Pojawia się przerzucanie odpowiedzialności. Potrzebni pośrednicy i koordynatorzy. Planowanie zasobów. (wkrada się kaskadowość) Ograniczanie autonomii. Zwiększone nakłady na zewnętrzną kontrolę. Rozdzielanie zadań. Wymuszanie zobowiązania. Brak motywacji. (wkrada się kaskadowość) © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  25. Odjazd autobusu 17:00, kolejne przystanki 24:15, 26:15, … Przyjazd na

    miejsce 31:15 © 2006–2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wypchnąć (marny) software za drzwi na czas każdy głupi potrafi. –Przysłowie indiańskie ” “
  26. W zmaganiach między tobą a złożoną naturą rzeczywistości, rzeczywistość zdaje

    się mieć przewagę. –Przysłowie indiańskie ” “ How many legs does a dog have if you call the tail a leg? Four. Calling a tail a leg doesn't make it a leg. –Abraham Lincoln © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  27. Framework within which people can address complex problems and productively

    and creatively develop products of the highest possible value. © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd). ” “ –Ken Schwaber
  28. © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany

    na licencji Creative Commons (by-nc-nd). ” “ –?! Process can address complex problems and develop products for the lowest possible cost. which
  29. Scrum umożliwia tranzycję Scrum: (1) narzędzie wykorzystywane do osiągnięcia zwinności

    (2) ramy metodyczne (framework), w obrębie których ludzie mogą rozwiązywać złożone problemy, tworząc w ten sposób, kreatywnie i produktywnie, produkty o najwyższej możliwej wartości. §  proste reguły i ograniczenia czasowe (time-boxed containers) pozwalają zapanować nad chaosem §  oparcie dla szeregu lekkich (lean) praktyk Scrum jest modelem koncepcyjnym, narzędziem, które pomaga ustalić co jest przeszkodą w produkowaniu oprogramowania o wyższej jakości, lepiej, szybciej. Redukuje zlożoność i pozwala lepiej kontrolować ryzyko. © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  30. © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany

    na licencji Creative Commons (by-nc-nd). Zwykle, gdy ktoś usuwa jeden z podstawowych elementów Scruma, robi tak ponieważ element ten obnaża aspekty rzeczywistości których nikt nie chce zauważać. –Ken Schwaber ” “
  31. wybita szyba Członkowie zespołu samoorganizującego się asymilują się z otoczeniem

    poprzez obserwację, naśladownictwo i wzmocnienie. W ten sposób (powoli) tworzy się kodeks zachowań, którym posługuje się grupa. Daj przykład, a efekt przyjdzie sam. Cierpliwości. Niepożądane zachowania (zwykle wygodniejsze) są zazwyczaj przejmowane szybciej niż poprawne, wymagające więcej wysiłku. Koryguj przez pryzmat faktów a nie opinii. Brak jednoznacznej, stanowczej i konsekwentnej korekty niepożądanych zjawisk (czy zachowań) zawsze prowadzi do ich eskalacji. Jeśli komuś na czymś nie zależy jest spora szansa, że za chwilę nikomu na niczym nie będzie zależało. © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  32. Wszyscy docenią Scruma, bowiem opisuje on dokładnie to, co robimy,

    gdy zostaniemy przyparci do muru. –Jim Coplien (The Scrum Guide, Ken Schwaber, Jeff Sutherland) Paradoksalnie, dopiero kiedy jest naprawdę tragicznie zaczynamy postępować właściwie – zbieramy zespół i odwołując się do nadrzędnego celu, prosimy o pomoc i zaangażowanie, deklarując pełne wsparcie i dając wolną rękę. Byle nie było za późno. ScreamMaster © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  33. to musi wejść w krew Nie da się “robić” czy

    “używać” agile’a – trzeba być agile. Poszczególne elementy, techniki i sztuczki nie wystarczą. Liczy się koncept (przesłanie) i umiejętność wykorzystania całego modelu w praktyce. © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  34. Nawet kulawy Scrum pomaga. Krótszy czas wprowadzenia produktu na rynek

    63%*, lepsza zdolność do absorbowania zmian 86%*, wzrost produktywności 86%*, wzrost jakości produktu 71%*, poprawa komunikacji 93%*, wzrost morale 78%*, spadek ryzyka niepowodzenia projektu 63%*, neutralny wpływ na koszty realizacji projektu. 41%* wskazuje na pełny sukces realizowanych projektów. Jakby to wyglądało gdybyśmy nauczyli się wykorzystywać go w pełni? *Scrum w Polsce. Raport z badań. red. dr M.Ćwiklicki UEK, 2009 © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd).
  35. dziękuję! © 2011 Tomasz Włodarek. Pragmatyczne metody wytwarzania oprogramowania. Materiał

    udostępniany na licencji Creative Commons (by-nc-nd). Tomasz Włodarek Projekty szkoleniowo–doradcze realizowane m.in. dla: ABG S.A., Anixe Polska, Apriso Polska, Asseco Business Solutions S.A., ATSI S.A., BLStream, CCA Europe, CD Projekt RED, Copi S.A., GE Money Bank S.A., Getin Bank S.A., Hurra Communications, Logintrans, Nokaut.pl, Quantum Software S.A., Grupa Allegro, RST, SoftwareMind, Spot.pl, Sterkom, Travelplanet.pl, TRW Polska, TVN, Volantis Systems, VSoft S.A., Young Digital Planet S.A. [email protected] http://www.poddrzewem.pl http://www.linkedin.com/in/wlodarek On our loss of wisdom, Barry Schwartz, TED talk http://www.ted.com/talks/barry_schwartz_on_our_loss_of_wisdom.html The child–driven education, Sugata Mitra, TED talk http://www.ted.com/talks/sugata_mitra_the_child_driven_education.html Scrum Guide. K.Schwaber, J.Sutherland Scrum w Polsce. Raport z badań. red. dr M.Ćwiklicki, UEK, 2009 Metodyka Scrum w Polsce w świetle badań. M.Ćwiklicki, T.Włodarek, kwartalnik Nauka i gospodarka, 2010 State of Agile Survey. 5th annual State of Agile Software Development Survey, VersionOne Inc., 2010 Agile Software Development with Scrum. K.Schwaber, M.Beedle Agile Project Management with Scrum. K.Schwaber The Enterprise and Scrum. K.Schwaber